شبیه‌سازی از رقص مرگ دو سیاهچاله

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در توییتر و یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

دکمه‌ی نمایش را بزنید تا فرآیند ادغام دو سیاهچاله را ببینید.
این ویدیوی شبیه‌سازی از دستاورد تاریخی رصدخانه‌ی لایگو در نخستین آشکارسازی امواج گرانشی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد الهام گرفته و گرچه با حرکت آهسته اجرا می‌شود، ولی اگر در زمان واقعی اجرا می‌شد تنها یک سوم ثانیه به درازا می‌کشید.
در ویدیو دو سیاهچاله را بر پس‌زمینه‌ای پر از ستاره و گاز و غبار کیهانی می‌بینیم.
این دو سیاهچاله همچنان که در چرخشی مارپیچی به یکدیگر نزدیک شده و سرانجام یکی می‌شوند، با گرانش‌ سهمگین و بی‌اندازه‌ی خود، نوری که از اجرام پشتشان می‌آید را مانند یک عدسی دستخوش اعوجاج کرده و دو "حلقه‌ی اینشتین" از این نور پدید آورده ‌ند.
با پیوند و یکی شدن سریع دو سیاهچاله، امواجی گرانشی پدید می‌آید که گرچه خود با چشم دیده نمی‌شوند ولی تصویری که دیده می‌شود را موجدار کرده و حلقه‌های بیرونی و درونی انیشتین را حتی پس ازادغام دو سیاهچاله هم به لرزش در می‌آورد.
امواج گرانشی با نام GW150914 که توسط رصدخانه ی لایگو (LIGO) دریافت شدند، در پی ادغام دو سیاهچاله به جرم ۳۶ و ۳۱ برابر جرم خورشید در فاصله‌ی ۱.۳ میلیارد سال نوری زمین پدید آمدند.
تک‌سیاهچاله‌ای که از یکی شدن این دو پدید آمد ۶۳ برابر خورشید جرم داشت زیرا سه جرم خورشیدیِ باقی مانده را به شکل امواج گرانشی، به انرژی تبدیل و آزاد کرد.
از آن هنگام تاکنون رصدخانه‌های امواج گرانی لایگو و ویرگو (VIRGO) چندین مورد دیگر از آشکارسازی ادغام سامانه‌های اجرام پرجرم دیگر را هم گزارش داده‌اند. هفته‌ی گذته هم که تلسکوپ ایونت هورایزن (افق رویداد) نخستین تصویر واقعی از یک سیاهچاله را منتشر کرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
 black hole - gravitational wave - LIGO - stars - lense - Einstein ring - GW150914 - Sun - VIRGO -  Event Horizon Telescope

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه