یک دور چرخش سیاره تیر را ببینید

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

شش سال پیش، در سال ۲۰۱۳، برای نخستین بار از سرتاسر سطح سیاره‌ی تیر (عطارد) نقشه‌برداری شد.
از سال ۲۰۰۸ که فضاپیمای مسنجر (MESSENGER) نخستین گذرش از کنار تیر را انجام داد و در سال ۲۰۱۱ هم در مدار چرخش به گرد آن جای گرفت، رصدهای دقیقی از پوسته‌ی شگفت‌انگیزِ این درونی‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی انجام شد.
ماموریت مسنجر در سال ۲۰۱۵، با برخورد مهارشده‌ی این فضاپیما به سطح تیر پایان یافت.
پیش از این، بیشتر سطح سیاره‌ی تیر برای ما ناشناخته بود زیرا از دیدرس تلسکوپ‌های روی زمین بسیار دور بود و به خوبی سطحش دیده نمی‌شد؛ فضاپیمای مارینر ۱۰ که در دهه‌ی ۱۹۷۰ چند باری از کنار آن گذشت هم تنها حدود نیمی از سطحش را دید.
این ویدیو از پیوند هزاران تصویرِ سیاره‌ی تیر درست شده؛ البته برای آن که تفاوت‌ها و گوناگونی ویژگی‌های سطح بهتر نمایان شوند، رنگ‌های آنها سیرتر شده.
روی سطح این دنیای چرخان رگه‌های ناشی از یک برخورد در شمال را می‌بینیم که تا بیشتر سطح سیاره کشیده شده‌اند، و در نیمه‌های ویدیو هم حوضه‌ی روشن کالوریس به سوی ما می‌چرخد و نمایان می‌شود، یک ویژگی سطحی که در اثر برخوردی باستانی در شمال سیاره پدید آمده و پوشیده از گدازه است.
بررسی‌های تازه‌ای که روی داده‌های مسنجر انجام ده نشان می‌دهد که سیاره‌ی تیر دارای یک هسته‌ی درونی جامد است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
elliptical galaxy - Messier 87 - M87 - supermassive black hole - planet - Earth - Event Horizon Telescope - Virgo galaxy cluster - infrared - Spitzer Space telescope - relativistic jet - active galaxy

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه