گنج پنهان در ابر ماژلان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ستارگان پرجرم، بادهای ساینده، کوه‌های غبار و پرتوهای پرانرژی، همه با هم یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مناطق ستاره‌زایی در گروه محلی کهکشان‌ها را پدید آورده‌اند.
این منطقه به نام ان۱۱ شناخته می‌شود و در ابر ماژلانی بزرگ (ال‌ام‌سی) که یکی از ماهواره‌های کهکشان راه شیری است جای دارد. ان۱۱ در بیشتر عکس‌هایی که از این کهکشان گرفته شده در بخش بالا-سمت راستِ چارچوب دیده می‌شود.
این تصویر در آغاز توسط تلسکوپ فضایی هابل و برای هدف‌های علمی گرفته شده بود و سپس یک آماتور برای شرکت در رقابت‌های گنج‌های پنهان هابل، آن را مورد بازپردازش هنری قرار داد.
گرچه تکه‌ای از ان۱۱ که در این تصویر می‌بینید با عنوان ان‌جی‌سی ۱۷۶۳ شناخته می‌شود، ولی کل سحابی گسیلشی ان۱۱ از نظر بزرگی پس از سحابی رتیل، دومین پرورشگاه ستاره‌ای در ابر بزرگ ماژلان [و بنابراین در سرتاسر گروه محلی] است.
گویچه‌های تاریک و فشرده‌ی غبار که ستارگان جوان نوشکفته را در دل خود نهفته‌اند هم در جای جای تصویر دیده می‌شوند. بررسی ستارگان درون ان۱۱ نشان داده که این منطقه در واقع سه نسل ستاره‌زایی پیاپی را پشت سر گذاشته.
پژوهش تازه‌ای که به کمک هابل روی ستارگان متغیر ال‌ام‌سی انجام شده به دانشمندان در واسنجی (کالیبریزاسیون) دوباره‌ی نردبان فاصله‌های کیهانِ دیدارپذیر کمک کرده ولی نتیجه‌ی این واسنجی اندکی با آنچه به کمک پرتوهای زمینه‌ی ریزموج کیهان انجام شده تفاوت دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
N11 - star formation - Local Group of Galaxies - galaxy - Milky Way - Large Magellanic Cloud - LMC - Hubble Space Telescope - Hubble's Hidden Treasures - NGC 1763 - 30 Doradus - globule - variable star - cosmic microwave background

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه