میلیاردها سال پیش دو ستاره نوترونی در همسایگی ما به هم برخورد کرده بودند

* پژوهشگران نشانه‌های رویدادی کیهانی که بخشی از عنصرهای سازنده‌ی ما را پدید آورد را یافته‌اند.

اخترفیزیکدانان، سابولچ مارکا از دانگاه کلمبیا و ایمر بارتوس از دانشگاه فلوریدا برخورد سهمگین دو ستاره‌ی نوترونی در ۴.۶ میلیارد سال پیش را به عنوان سرچشمه‌ی احتمالیِ برخی از پربَهاترین مواد در زمین شناسایی کرده‌اند.
این تک-رویداد کیهانی که نزدیک سامانه‌ی خورشیدی رخ داده بود، تا ۰.۳ درصدِ سنگین‌ترین عنصرهای روی زمین را پدید آورد، از جمله طلا، پلاتین، و اورانیوم. گزارش این پژوهشگران در شماره‌ی ۲ می نشریه‌ی نیچر منتشر شده است.

بارتوس می‌گوید: «این بدان معناست که در هر یک از ما می‌توان به اندازه‌ی سر سوزنی از این عنصرها پیدا کرد، به طور عمده به شکل ید که برای زندگی یک عنصر بنیانی‌ست. یک حلقه‌ی ازدواج که نماد پیوند ژرف انسان‌هاست، نماد پیوندی میان ما و گذشته‌ی کیهانی‌مان، پیش از پیدایش انسان و حتی خود زمین نیز هست، چرا که احتمالا حدود ۱۰ میلیگرم آن در ۴.۶ میلیارد سال پیش پدید آمده بوده.»«شهاب‌سنگ‌هایی که در آغاز تاریخ سامانه‌ی خورشیدی پدید آمده‌اند اندکی از ایزوتوپ‌های پرتوزا (رادیواکتیو) در خود دارند.»

مارکا می‌افزاید: «این ایزوتوپ‌ها با واپاشی خود، مانند ساعت‌هایی رفتار کرده و می‌توانند به ما در بازسازی زمانِ شکل‌گیری‌شان کمک کنند.»

بارتوس و مارکا برای رسیدن به نتیجه‌ی کلی، همنهش (ترکیب) این شهاب‌سنگ‌ها را با شبیه‌سازی‌های عددی که برای سامانه‌ی خورشیدی انجام شده مقایسه کردند. آنها پی بردند که برخورد دو ستاره‌ی نوترونی می‌توانسته در حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش از پیدایش زمین، در همسایگی ابری که سرانجام سامانه‌ی خورشیدی را ساخت رخ داده باشد، در فاصله‌ی تنها حدود ۱۰۰۰ (هزار) سال نوریِ آن.

قطر خود کهکشان راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوریست ، ۱۰۰ برابر فاصله‌ی آن رویداد کیهانی با زادگاه ما. مارکا می‌گوید: «اگر یک چنین چیزی امروز و در همین فاصله از سامانه‌ی خورشیدی رخ دهد، نورشش می‌تواند شب‌هایمان را روشن کند.»

به باور این دانشمندان، پژوهش آنها بینشی به رویدادی که اهمیتی بی‌مانند در تاریخمان دارد به ما می‌دهد. بارتوس می‌گوید: «پژوهش ما نوری شدید بر فرآیندهایی که در پیدایش و همنهش سامانه‌ی خورشیدی دست داشتند می‌افکند، و برای گشودن این راز کیهانی، آغازگر گونه‌ی تازه‌ای پویش و جستجو در رشته‌هایی مانند شیمی، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی خواهد شد.»
اگر چنین برخوردی در این زمان رخ می‌داد، آسمان شبمان را روشن می‌کرد.
مارکا می‌گوید: «یافته‌های ما به یک پرسش بنیادی بشر مربوط می‌شود: "ما از کجا آمدیم وبه کجا می‌رویم؟" به سختی می‌توانیم احساسات شگرف و ترسناکی را توصیف کنیم که پس از آن که فهمیدیم چه چیزی یافته‌ایم و چه معنایی برای آینده و شناخت جایگاهمان در جهان هستی دارد ما را فرا گرفت.»

درهمین زمینه: * ذره ذره وجود ما از کجا آمده؟ 

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Szabolcs Marka - Columbia University - Imre Bartos - University of Florida - neutron star - Earth - solar system - element - gold - platinum - uranium - Nature - iodine - wedding ring - meteorite - radioactive - isotope - Milky Way -

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه