کهکشان سنت‌شکن

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این جرم درخشان یک کهکشان به نام ان‌جی‌سی ۴۶۲۱ است ولی از آنجایی که شکارچی دنباله‌دارها و ستاره‌شناس فرانسوی سده‌ی ۱۸، شارل مسیه در سال ۱۷۷۹ نام آن را وارد فهرست پرآوازه‌اش کرده بود، به نام مسیه ۵۹ یا ام۵۹ هم شناخته می‌شود. با این همه، یابنده‌ی این کهکشان ستاره‌شناس آلمانی، یوهان گاتفرید کوهلر است که درست چند روز پیش از آن که کهکشان وارد فهرست مسیه شود، آن را شناسایی کرده بود.

رصدهای نوین نشان می‌دهند که ام۵۹ از گونه‌ی کهکشان‌های بیضیگون است، یکی از سه رده‌ی اصلی کهکشان‌ها به همراه مارپیچی‌ها و نامنظم‌ها. از این سه، بیضیگون‌ها پیرترین و تکامل‌یافته‌ترین هستند، کهکشان‌هایی انباشته از ستارگان پیر و سرخ با ستاره‌زایی ناچیز یا صفر. ولی ام۵۹ یک جورهایی این سنت را شکسته است و نشانه‌هایی از ستاره‌زایی در آن دیده می‌شود، با چند ستاره‌ی نوزاد درون یک قرص نزدیک هسته‌اش.

مسیه۵۹ با فاصله‌ی حدود ۵۰ میلیون سال نوری از زمین، یکی از کهکشان‌های خوشه‌ی کهکشانی دوشیزه در صورت فلکی دوشیزه است. این عکس را تلسکوپ فضایی هابل به کمک دوربین پیمایشگر پیشرفته‌ی خود گرفته.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
galaxy - NGC 4621 - Messier 59 - French - comet - Charles Messie - German - Johann Gottfried Koehler - M59 - elliptical - spiral - irregular - star - star formation - Virgo Cluster - constellation of Virgo - The Virgin - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Advanced Camera for Surveys

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه