تصویر دریاچه حلقوی از فضا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۷ مگ)

این عکس در روز ۱۱ آوریل، توسط فضانوردان گروه اعزامی ۵۹ ایستگاه فضایی بین‌المللی که در آن هنگام در فرازای ۴۰۰ کیلومتری کبک کانادا بودند گرفته شده و رود پهناور سنت لورنس و دریاچه‌ی منیکوئِگِن که به گونه‌ی شگفت‌انگیزی دایره‌ای است را نشان می‌دهد [دریاچه را نزدیک لبه‌ی سمت راست ببینید].
این دریاچه‌ی حلقه-مانند یک مخزن آبِ امروزی است که درونِ بقایای فرسایش‌یافته‌ی یک دهانه‌ی برخوردیِ باستانی به پهنای ۱۰۰ کیلومتر پدید آمده است.
دهانه‌ی منیکوئگن به دلیل ساختار بی‌همتایی که دارد به آسانی از آسمان و فضا شناسایی می‌شود و از همین رو در بیش از ۵۰ سال گذشته موضوع عکاسی صدها فضانورد بوده است.
این دهانه‌ی ۲۰۰ میلیون ساله به احتمال بسیار در اثر برخورد یک سنگ آسمانی به قطر حدود ۵ کیلومتر پدید آمده و نمادی آشکارست که آسیب‌پذیر بودن سیاره‌مان در برابر سنگ‌های فضایی را به یادمان می‌آورد.
در حال حاضر هیچ سیارکی با خطر چشمگیر برخورد برای سیاره‌ی زمین تا یک سده‌ی دیگر شناسایی نشده. با این وجود، در نشست پدافند سیاره‌ایِ سال ۲۰۱۹ فرهنگستان بین‌المللی کیهان‌نوردی که هم‌اکنون در جریانست، یک سناریوی تخیلی برای کمک به دفاع از سیاره در برابر برخورد سیارک‌ها ارایه شده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Quebec - Canada - planet - Earth - International Space Station - Expedition 59 - St. Lawrence River - Lake Manicouagan - reservoir - impact crater - asteroid - IAA - Planetary Defense Conference

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه