ابرهای پنهان در تصویری که ثبتش ۱۰ ماه زمان برده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ابر ماژلانی بزرگ (ال‌ام‌سی) یکی از چشم‌اندازهای فریبنده‌ی آسمان نیمکره‌ی جنوبی است، ولی این تصویر ژرف و پرجزییات که پدید آوردنش بیش از ۱۰ ماه زمان برده، چیزهایی فراتر از دید جهانگردانی که زمین را دور می‌زند در خود دارد.
این تصویر در آسمان بیش از ۵ درجه، هم‌ارز ۱۰ قرص کامل ماه را می‌پوشاند، و یک موزاییک ۴ در ۴ است که از پیوند ۳۹۰۰ نما (فریم) با نوردهی کلی ۱۰۶۰ ساعت که هم با فیلترهای باریک‌باند و هم با فیلترهای پهن‌باند گرفته شده‌اند درست شده.
فیلترهای باریک‌باند تنها برای دریافت نورهای گسیلیده از اتم‌های گوگرد، هیدروژن، و اکسیژن به کار رفته. این اتم‌ها که از پرتوهای پرانرژی ستارگان یونیده‌اند (یونیده شده‌اند)، با بازپس‌گیری الکترون و رفتن به تراز انرژی پایین‌تر، نوری می‌گسیلند که ویژه‌ی خود آنهاست.
در نتیجه در این تصویر، به نظر می‌رسد ال‌ام‌سی پوشیده از ابرهای گازی یونیده‌ایست که ستارگان بزرگ و جوان را در بر گرفته‌اند.
این ابرها که بیشترشان از پرتوهای گسیلیده از هیدروژن می‌درخشند، به نام مناطق "اچ ۲" (هیدروژن یونیده، H II) شناخته می‌شوند و زیر فشار بادهای نیرومند و پرتوهای فرابنفش ستارگان تراشیده شده‌اند.
سحابی رتیل، منطقه‌ی بزرگ ستاره‌زایی سمت چپ، خودش از چندین منطقه‌ی اچ ۲ی روی هم تشکیل شده.
ابرماژلانی بزرگ که بزرگ‌ترین ماهواره‌ی کهکشان راه شیری است، حدود ۱۵۰۰۰ سال نوری پهنا دارد و با فاصله‌ی ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی زرین‌ماهی دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Large Magellanic Cloud - LMC - circumnavigator - broadband - narrowband - sulfur - hydrogen - oxygen - atom - electron - energy state - ionized - star - stellar wind - ultraviolet - H II - Tarantula Nebula - Milky Way Galaxy - constellation Dorado

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه