بازی نور و سایه‌ها در خانواده کیوان

این یک خورشیدگرفتگی نیست. آنچه اینجا می‌بینید نمایی شلوغ از ماه‌ها و حلقه‌ها در سامانه‌ی سیاره‌ی کیوان است.
دایره‌ی بزرگ میانه‌ی چارچوب تیتان است، بزرگ‌ترین ماه کیوان و یکی از فریبنده‌ترین اجرام در سرتاسر سامانه‌ی خورشیدی. دایره‌ی تیره در مرکز تیتان، پیکره‌ی اصلی و جامدِ این ماه است.
حلقه‌ی روشن گرداگردِ این دایره، ریزگردهای جَوی تیتان است، گازهایی که دارند نور خورشید را به سوی دوربین فضاپیمای روباتیک کاسینی می‌پراکنند.
آنچه مانند نواری افقی از مرکز تصویر گذشته حلقه‌های کیوانست که از آن زاویه تقریبا از لبه دیده می‌شدند.
پایین، سمت راستِ تیتان، انسلادوس را می‌بینیم، یکی از ماه‌های کوچک سیاره‌ی کیوان. از آنجایی که دیدگاه تصویر تقریبا رو به خورشید است، سطح تیتان و انسلادوس به حالت ضدنور و تمام تیره در آمده و حلقه‌های کیوان هم نمایی مانند یک نگاتیو عکاسی پیدا کرده است.
اگر خوب و با دقت بسیار به تصویر انسلادوس دقت کنید می‌توانید نشانه‌ای از فواره‌های یخ‌فشانی که از جنوب این ماه بیرون زده‌اند را هم ببینید. همین افشانه‌ها هستند که انگیزه‌ی پیشنهادهایی برای ماموریت‌های آینده شده‌اند، ماموریت‌هایی برای نشستن بر سطح انسلادوس، شکافتن یخ سطح آن، و جستجوی نشانه‌های زندگی فرازمینی.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
solar eclipse - moon - rings - Saturn - Titan - Solar System - haze - Cassini spacecraft - Enceladus - silhouette - photographic negative - icy jets - extraterrestrial life

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه