کارینا، جواهر آسمان جنوب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ستارگان با تولد و مرگ خود در مرکز سحابی شاه‌تخته (کارینا)، پرده‌ی چشم‌نواز پرنقش و نگاری از رشته‌های تیره‌ی غبار پدید آورده‌اند.
پهنای کلی سحابی شاه‌تخته که به نام ان‌جی‌سی ۳۳۷۲ هم شناخته می‌شود نزدیک به ۳۰۰ سال نوریست و با فاصله‌ی حدود ۸۵۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی شاه‌تخته (کارینا) در آسمان نیمکره‌ی جنوبی دیده می‌شود. 
سحابی شاه‌تخته یکی از بزرگ‌ترین منطقه‌های ستاره‌زایی در کهکشان راه شیری است. این سحابی هم مانند همتای شمالی‌ترش، سحابی بزرگ شکارچی، با چشم نامسلح دیده می‌شود هر چند که بیش از پنج برابر از آن دورتر است [پس تصورش را بکنید که اگر به اندازه‌ی شکارچی به ما نزدیک بود چگونه دیده می‌شد-م].
ماده‌ی اصلی سازنده‌ی این سحابی گاز هیدروژن است که با گسیلش‌هایش، پرتوی فراگیرِ سرخ‌فامی که در این تصویرِ بسیار پرجزییات دیده می‌شود را پدید آورده. تابش آبی‌فام مرکز تصویر هم دستاورد اندکی اکسیژنِ برافروخته در آن بخش است. ستارگان جوان و بزرگی که در مرکز این سحابی لانه دارند با انفجارهای ابرنواختریِ خود، غبار را هم به این گازها می‌افزایند.
اتا-شاه تخته که پرانرژی‌ترین ستاره در مرکز این سحابی است، در دهه‌ی ۱۸۳۰ در پی فورانی نامعمول به یکی از درخشان‌ترین ستارگان آسمان نیمکره‌ی جنوبی تبدیل شد ولی اکنون دیگر این فروغ را از دست داده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Carina Nebula - NGC 3372 - constellation of Carina - hydrogen - oxygen - star - supernova - Eta Carinae

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه