تیله غول‌پیکری به نام مشتری

سیاره‌ی مشتری از نزدیک مانند چیست؟
بیشتر عکس‌های مشتری از فاصله‌ی دور گرفته شده‌اند- یا از روی زمین، یا از فاصله‌ای به اندازه‌ی کافی دور. ولی این تصویر از پیوند عکس‌های نمای نزدیکی درست شده که از جاهایی به نسبت نزدیک‌تر گرفته شده بودند، جاهایی که از آن، کمتر از نصف سیاره دیده می‌شد.
مشتری اینجا هنوز کروی دیده می‌شود ولی خطای چشم‌انداز باعث شده بیشتر مانند یک تیله به نظر آید.
روی قله‌ی ابرهای مشتری کمربند افقی تیره‌ای را می‌بینیم که یک ابر بیضی سفید هم در آنست؛ همچنین یک منطقه‌ی ابری سفیدرنگ هم دیده می‌شود که مانند آن کمربند، دورتادور سیاره را گرفته‌. لکه‌ی سرخ بزرگ هم در بخش بالا، سمت راست دیده می‌شود.
این عکس در ماه فوریه توسط فضاپیمای روباتیک جونو، و در ۱۷مین گذرِ آن از کنار این بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی گرفته شده.
جونو که ماموریتش تا سال ۲۰۲۱ تمدید شده، دارد مشتری را به روش‌هایی نوین بررسی می‌کند. داده‌های جونو تاکنون به یافته‌های چشمگیری انجامیده از جمله این که میدان مغناطیسی مشتری به گونه‌ی شگفت‌انگیزی ناهموار است و یکدست نیست، و همچنین این که برخی از سامانه‌های ابری این سیاره تا ژرفای ۳۰۰۰ کیلومتری این سیاره ادامه دارند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Jupiter - Earth - planet - marble - horizontal belt - white oval cloud - Great Red Spot - Juno - Solar System - magnetic field

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه