کهکشان کم‌خون!

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۱۲.۳ مگ)
کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۴۹۲۱ چقدر از زمین فاصله دارد؟ دانستن پاسخ این پرسش به گونه‌ی شگفت‌انگیزی مهم است.
گرچه ارزیابی‌های کنونی فاصله‌ی آن را حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری برآورد کرده‌اند، ولی اندازه‌گیری دقیق‌ترِ این فاصله با بهره از سرعت دور شدن آن می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا نرخ گسترش (انبساط) کیهانِ دیدارپذیر را بهتر وابِسنجند (کالیبره کنند).
اخترشناسان برای دستیابی به این هدف، تاکنون به کمک تلسکوپ فضایی هابل عکس‌های بسیاری از ستارگانی به نام متغیرهای قیفاووسی که دارای فاصله‌های کلیدی بوده و به عنوان خط‌کش‌های کیهانی شناخته می‌شوند گرفته‌اند.
همچنین از آن جایی که ان‌جی‌سی ۴۹۲۱ عضوی از خوشه‌ی کهکشانی گیسو است، پالایش فاصله‌ی آن می‌تواند کمک کند تا فاصله‌ی یکی از بزرگ‌ترین خوشه‌های کهکشانی نزدیک را هم بهتر تعیین کنیم.
کهکشان مارپیچی باشکوه ان‌جی‌سی ۴۹۲۱ به گونه‌ی غیررسمی به نام کهکشان کم‌خون نامیده شده زیرا نرخ ستاره‌زایی و نیز درخشش سطحی پایینی دارد.
چیزهایی که در این تصویر دیده می‌شود از مرکز به بیرون عبارتند از: هسته‌ی درخشان، یک میله‌ی روشن مرکزی، یک حلقه‌ی بزرگ و نمایان از غبار تیره، خوشه‌های آبی‌فام از ستارگانی که تازه شکل گرفته‌اند، چندین کهکشان همدم کوچک‌تر، کهکشان‌هایی در دوردست که پیوندی با ان‌جی‌سی ۴۹۲۱ ندارند، و سرانجام، ستارگانی در پیش‌زمینه که از آنِ کهکشان راه شیری خودمانند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
 spiral galaxy - NGC 4921 - recession speed - expansion rate - Hubble Space Telescope - Cepheid - variable - star - Coma Cluster of Galaxies - anemic - star formation - surface brightness - nucleus - central bar - cluster - companion galaxy - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه