سه بشقاب پرنده در مدار سیاره کیوان!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اتلس (اطلس)، دافنیس، و پان که هر سه ماه‌های کوچکِ درون حلقه‌های کیوانند، در این تصویر با یک مقیاس دیده می‌شوند. این تصویر یک پیوند از سه عکس جداگانه‌ایست که توسط فضاپیمای کاسینی ناسا گرفته شده. این فضاپیما در سپتامبر ۲۰۱۷ "پایان بزرگ" را انجام داد و با فرو رفتن در جو کیوان، سرافرازانه به ماموریت بسیار موفق خود خود پایان داد.
دافنیس در سال ۲۰۰۵ و توسط خود فضاپیمای کاسینی یافته شده و اتلس و پان نیز نخستین بار در عکس‌های وویجرهای ۱ و ۲ شناسایی شده بودند.
اتلس که پیکره‌ای مانند بشقاب پرنده دارد نزدیک لبه‌ی بیرونی حلقه‌ی درخشان A به گرد کیوان می‌چرخد، دافنیس در شکاف باریک درون حلقه‌ی A به نام شکاف کیلر، و پان هم در شکاف پهن‌تر حلقه‌ی A به نام شکاف اِنکه.
پشته‌های شگفت‌انگیزی که در راستای استوای این سه ماهِ حلقه‌ای دیده می‌شود می‌تواند در اثر انباشته شدن مواد حلقه به گرد آنها در گذر زمان درست شده باشد.
گفتنی است دافنیس با همه‌ی کوچکی‌اش هنگامی که در شکاف کیلر به پیش می‌رود، موج‌هایی در لبه‌ی آن پدید می‌آورد.
هر سه عکس به کمک دوربین زاویه-باریک کاسینی گرفته شده‌اند. در زمان گرفتن هر یک از عکس‌ها، فاصله‌ی فضاپیما ۱۶۰۰۰ کیلومتر از اتلس، ۲۶۰۰۰ کیلومتر از پان و ۲۸۰۰۰ کیلومتر از دافنیس بوده. 
دافنیس، ماه سیاره‌ی کیوان با همه‌ی کوچکی‌اش، هنگامی که در شکاف کیلر در حلقه‌ی A به پیش می‌رود، موج‌هایی در لبه‌ی آن پدید می‌آورد

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Atlas - Daphnis - Pan - ring moon - Saturn - Cassini spacecraft - Voyager 1 - Voyager 2 - Flying saucer - A Ring - Keeler Gap - Encke Gap - equatorial ridge - grand final

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه