فیلمی از انفجار یک زبانه غول‌پیکر روی خورشید

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید
یکی از تماشایی‌ترین نمایش‌های خورشید، فوران یک زبانه‌ی انفجاری روی آنست.
در سال ۲۰۱۱، فضاپیمای "رصدخانه‌ی پویایی‌شناسی خورشیدی" ناسا (اس‌دی‌او) که در مدار خورشیدست، انفجار و برخاستن یک زبانه‌ی بسیار بزرگ را روی سطح خورشید به تصویر کشید.
در این ویدیو همین انفجار تماشایی را در طیف فرابنفش می‌بینید. این ویدیوی زمان‌گریز که ۹۰ دقیقه را می‌پوشاند، از پیوند نماهایی دست شده که در بازه‌های زمانی ۲۴ ثانیه‌ای گرفته شده بودند.
این زبانه بسیار بزرگ و غول‌پیکر بود. برای سنجیدن بزرگی آن کافیست بدانید که کل سیاره‌ی زمین زیر پرده‌ی گاز داغ آن جا می‌شود.
زبانه‌های خورشیدی با میدان مغناطیسی خورشید هدایت می‌شوند و گاهی توسط همین میدان‌ها روی سطح خورشید شناور می‌مانند. به طور معمول، یک زبانه‌ی آرام می‌تواند تا حدود یک ماه بپاید (دوام بیاورد) و سپس یک فوران تاج خورشیدی (سی‌ام‌ئی) به پا کرده و ابری از گازهای داغ تاج خورشید را به فضای سامانه‌ی خورشیدی پرتاب کند.
سازوکار انرژی‌ای که یک زبانه‌ی خورشیدی را پدید می‌آورد هنوز به خوبی شناخته نشده و در دست بررسی‌ست.
خورشید ما اکنون در کمینه‌ی فعالیتش به سر می‌برد و با گذشتن از این دوره، در چند سال آینده فعالیت‌هایی مانند زبانه‌های انفجاری بیشتری باید روی آن دیده شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Sun - Solar Dynamic Observatory - prominence - ultraviolet - Earth - solar prominence - magnetic field - Coronal Mass Ejection - CME - Solar System - Solar Minimum

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه