یادگار دوران پر زدوخورد کیهان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان نامنظم ان‌جی‌سی ۴۴۸۵ همه‌ی نشانه‌های کهکشانی را که قربانی یک "بزن و دَررو" از سوی یک کهکشان رهگذر شده در خود دارد. آن کهکشان رهگذر با برخورد شانسی‌اش به ان‌جی‌سی ۴۴۸۵، به جای ویران کردنش، در آن "تخم‌ریزی" کرده و نسل تازه‌ای از ستارگان و چه بسا سیاره‌ها را در آن پدید آورده.

فرآیندهای آتشین ستاره‌زایی سمت راست این کهکشان را به گونه‌ای برافروخته که از نور آبی‌فام ستارگان جوان و پرتوی سرخ‌فام سحابی‌هایی که پرورگاه ستارگان نوزاد و جنین‌های ستاره‌ایند می‌درخشد. ولی سمت چپِ کهکشان دست نخورده به نظر می‌رسد. در این بخش نشانه‌هایی از ساختار مارپیچیِ گذشته‌ی آن به چشم می‌خورد، روزگاری که سرش به کار و زندگی خودش بود و داشت روند طبیعی فرگشت و تکامل کهکشانی را می‌پیمود.

آن کهکشان گناهکار، ان‌جی‌سی ۴۴۹۰، که بیرون از لبه‌ی پایینیِ چارچوب این تصویر است میلیون‌ها سال پیش با ان‌جی‌سی ۴۴۸۵ برخورد کرد و اکنون ۲۴۰۰۰ سال نوری از آن دور شده. برخورد این دو توده‌های موج‌داری از گاز و غبار چگال در هر دویشان پدید آورد که آغازگر ستاره‌زایی‌های آتشین شد.

ان‌جی‌سی ۴۴۸۵ نمونه‌ای از برخوردهای کهکشانی‌ایست که میلیاردها سال پیش رایج‌تر از امروز بوده، روزگاری که کیهان کوچک‌تر بود و کهکشان‌ها به هم نزدیک‌تر، به گونه‌ای که مانند خودروهای bumper-car در شهر بازی، پی در پی به هم تنه می‌زدند.
تصویر میدان‌گسترده‌ی کهکشان ان‌جی‌سی ۴۴۸۵ و ان‌جی‌سی ۴۴۰ که اکنون ۲۴۰۰۰ سال نوری از هم فاصله دارند
ان‌جی‌سی ۴۴۸۵ با فاصله‌ی ۲۵ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی تازی‌ها جای دارد. این تصویر به کمک دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ی تلسکوپ فضایی هابل (WFC3) گرفته شده و درباره‌ی پیچیدگی‌های فرگشت کهکشانی به ما آگاهی‌های تازه‌ای می‌دهد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
irregular galaxy - NGC 4485 - star - planet - star formation - nebula - spiral - galactic evolution - NGC 4490 - constellation Canes Venatici - Hunting Dogs - Hubble - Wide Field Camera 3 - WFC3

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه