تابدار بودن صفحه کهکشان راه شیری زیر سر یک کهکشان کوتوله است!

برداشت هنری از قرص تاب خورده و چرخیده‌ی کهکشان راه شیری
تاب داشتن قرص بیرونی کهکشان راه شیری می‌تواند به دلیل برخورد آن با کهکشان کوتوله‌ی تاریک و شبحگون "تلمبه ۲" که تازگی یافته شده باشد، این یافته‌ی پژوهشی‌ست که به رهبری سوکانیا چاکرابارتی، استادیار بنیاد فناوری روچستر انجام شده.

-----------
خبر یافته شدن کهکشان تلمبه ۲ را اینجا خوانید: * ماهواره‌ای بزرگ و شبحگون برای کهکشان راه شیری یافته شد  
خبر کشف تاب‌خوردگی در صفحه‌ی کهکشان را هم اینجا خواندید: صفحه کهکشان راه شیری تاب دارد 
-----------

کهکشان کوتوله‌ی تلمبه ۲ در دومین بخش منشتر شده از داده‌های فضاپیمای اروپایی گایا پیدا شد. هدف این فضاپیما پدید آوردن یک نقشه‌ی سه‌بعدی از کهکشان راه شیری است. چاکرابارتی در سال ۲۰۰۹ با بررسی‌های دینامیکی وجود یک کهکشان کوتوله‌ی عمدتا از ماده‌ی تاریک را در آن سوی کهکشان پیش‌بینی کرده بود؛ جایگاه کنونی کهکشان نویافته‌ی تلمبه ۲ همخوانی نزدیکی با آن کهکشانِ نظری دارد. اکنون چاکرابارتی با بهره از داده‌های گایا مسیر گذشته‌ی تلمبه ۲ را محاسبه کرده و پی برده که این کهکشان می‌بایست در گذشته به کهکشان ما برخورد کرده و موج‌های بزرگی که در قرص گازی بیرونی‌اش می‌بینیم را پدید آورده باشد.

دسته‌ی بعدی داده‌های گایا که در آینده منتشر خواهد شد چیزهای بیشتری را روشن خواهد کرد، و چاکرابارتی می‌گوید او و گروهش "پیش‌بینی‌های محتاطانه‌ای برای آنچه از جابجایی ستارگان تلمبه ۲ در نقشه‌ی آینده‌ی گایا انتظار می‌رود انجام داده‌اند." به گفته‌ی چاکرابارتی، یافته‌های آنها می‌تواند به ابداع روش‌هایی برای یافتن کهکشان‌های تاریک و سرانجام حل مساله‌ی دیرپای "سرشت ماده‌ی تاریک" کمک کند.

چاکرابارتی می‌گوید: «ما چیستی و سرشت ذرات ماده‌ی تاریک را نمی‌شناسیم، ولی اگر فکر می‌کنید میزان ماده‌ی تاریکِ موجود را می‌دانید، پس چیزی که نامشخص باقی می‌ماند تغییر چگالی آن با شعاع است.»«اگر تلمبه ۲ همان کهکشان کوتوله‌ای که ما پیش‌بینی کرده بودیم باشد، پس مداری که باید داشته باشد را می‌شناسیم؛ می‌دانیم که باید به نزدیک قرص کهکشانمان آمده باشد. پس این محدودیت‌های دقیقی نه تنها برای جرم، بلکه برای نمایه‌ی چگالی آن ایجاد می‌کند. این بدان معناست که در پایان می‌توانیم از تلمبه ۲ مانند یک آزمایشگاه بی‌نظیر برای شناخت سرشت ماده‌ی تاریک بهره بگیریم.»
شبیه‌سازی از چگونگی برهم‌کنش راه شیری و کهکشان کوتوله‌ی تلمبه ۲ از ۳ میلیارد سال پیش به این سو. چارچوب‌های سمت چپ پراکندگی گازهای دو کهکشان را نشان می‌دهند و چارچوب‌های سمت راست پراکندگی ستارگان آنها را. چارچوب‌های بالا کهکشان‌ها را رونما (از روبرو) و چارچوب‌های پایین لبه‌نما (از لبه) نشان می‌دهند

این دانشمندان همچنین گزینه‌های احتمالی دیگر برای تاب انداختن در قرص بیرونی کهکشان راه شیری را هم بررسی کردند. کهکشان کوتوله‌ی کمان نمی‌تواند مقصر باششد زیرا نیروی کشندی‌اش برای چنین چیزی کافی نیست، و ابرهای ماژلانی کوچک و بزرگ هم زیادی دورند. شواهد به تلمبه ۲ را به عنوان محتمل‌ترین گزینه اشاره می‌کند.

چاکرابارتی یافته‌هایش را در ۲۳۴مین نشست انجمن اخترشناسی آمریکا که روز ۱۲ ژوئن در سنت لوییز برگزار شد ارایه کرد. نگارش برخط پژوهشنامه هم در دسترس است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
dwarf galaxy - Antlia 2 - Milky Way - Rochester Institute of Technology - Assistant Professor - Sukanya Chakrabarti - European Space Agency - Gaia - dark matter - Sagittarius dwarf galaxy - Large Magellanic Cloud - Small Magellanic Cloud - American Astronomical Society - St. Louis

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه