نشانه بلوغ کهکشانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اینجا ان‌جی‌سی ۷۷۷۳ را می‌بینیم، نمونه‌ای زیبا از یک کهکشان مارپیچی میله‌ای. یک ساختار میله‌ای درخشان آشکارا از درون هسته‌ی پرنور این کهکشان گذشته و تا مرز درونیِ بازوهای مارپیچی گسترده و فرفره-مانندِ آن ادامه پیدا کرده است. 

به باور اخترشناسان، این ساختارهای میله‌ای دیرتر و با روان شدن مواد ستاره‌زا به سوی مرکز یک کهکشان در درازهای زندگی آن پدید می‌آیند. ساختارهای میله‌ای در کهکشان‌های مارپیچیِ جوان کمتر دیده شده تا مارپیچی‌های پیر، از همین رو این میله‌ها به عنوان نمادهای بلوغ کهکشانی شناخته می‌شوند. همچنین گمان می‌رود آنها رفتار یک پرورشگاه ستاره‌ای را داشته باشند، زیرا از نور شمار فراوانی از از ستارگان جوان می‌درخشند.

اخترشناسان بر این باورند که کهکشان ما، راه شیری هم مانند ان‌جی‌سی ۷۷۷۳ یک مارپیچی میله‌ای است. پژوهشگران امیدوارند با بررسی نمونه‌هایی مانند ان‌جی‌سی ۷۷۷۳ در کیهان به آگاهی‌های بیشتری درباره‌ی فرآیندهایی که خانه‌ی کیهانی‌مان را ساخته و همچنان در آن جریان دارند به دست بیاورند.

این تصویر را تلسکوپ فضایی هابل با بهره از دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ی خود (دبلیواف‌سی۳، WFC3) گرفته، یک دستگاه پُرتوان که در سال ۲۰۰۹ بر روی این تلسکوپ سوار شد. بسیاری از خیره‌کننده‌ترین و پرآوازه‌ترین عکس‌های تلسکوپ هابل دستاورد همین دبلیواف‌سی۳ هستند.

کهکشان ان‌جی‌سی ۷۷۷۳ با فاصله‌ی ۳۹۲ میلیون سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی اسب بالدار دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
-NGC 7773 - barred spiral galaxy - core - spiral arm - star - Milky Way - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Wide Field Camera 3 - WFC3

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه