"پل رادیویی" به بلندی ۱۰ میلیون سال نوری میان دو خوشه کهکشانی

* اخترشناسان پلی از تابش‌های رادیویی به درازای ۱۰ میلیون سال نوری را میان دو خوشه‌ی کهکشانی که به آرامی دارند به سوی هم آمده و با هم برخورد می‌کنند یافته‌اند.
خوشه‌های کهکشانی آبل ۰۳۹۹ و آبل ۰۴۰۱ که با پلی از امواج رادیویی به هم پیوسته‌اند. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دانشمندان این دو خوشه‌ی کهکشانی با نام‌های آبل ۰۳۹۹ و آبل ۰۴۰۱ را با بهره از "آرایه‌ی بسامد پایین" (لوفار، LOFAR) که در هلند است بررسی کردند. این رصدخانه دستگاهی بسیار خوب برای بررسی امواج رادیوییِ بسیار بلندِ کم‌بسامد در آسمانست. دلیل بررسی این دو خوشه با آرایه‌ی لوفار این بود که پیش از آن، رصدخانه‌های دیگر رشته‌ای را دیده بودند که آن دو را به هم پیوند داده، این رشته بخشی از شبکه‌ی گسترده و غول‌پیکری بود که بیشتر فضا را  پوشانده.

فدریکا گووونی، اخترشناس بنیاد ملی اخترفیزیک در کالیاری ایتالیا و نویسنده‌ی اصلی این پژوهش می‌گوید: «وجود این رشته کنجکاوی ما را برانگبخت.»

دانشمندان در گذشته چند دوجین خوشه‌ی کهکشانی با میدان مغناطیسی یافته بودند؛ دلیل ویژه‌ی کنجکاوی گووونی و همکارانش هم این بود که پیش این دریافته بودند هر دوی این خوشه‌ها جزو این چند دوجین هستند. بنابراین پرسشی که برایشان پیش آمد این بود که آیا رشته‌ی میان این دو خوشه‌ هم میدان مغناطیسی دارد یا نه.

الکترون‌هایی که در یک میدان‌ مغناطیسی با سرعت بسیار بسیار بالا حرکت می‌کنند پرتوی سنکروترون می‌گسیلند، چیزی که دانشمندان می‌توانند مانند تابش رادیویی ببینند. بنابراین بهترین راه برای یافتن پاسخ، بررسی تابش‌های رادیویی میان دو خوشه بود. و این درست چیزی بود که گووونی و همکارانش هنگامی که با لوفار این رشته را نگاه کردند دیدند: پلی از تابش‌های رادیویی به درازای ۱۰ میلیون سال نوری میان دو خوشه.

به گفته‌ی گووونی و همکارانش، تابش رادیویی نشان می‌دهد که خود این رشته هم مغناطیسی است. ولی از آنجایی که فاکتورهای بسیاری اینجا گرد هم آمده‌اند -دو خوشه‌ی کهکشانی برخوردی که اتفاقا با یک رشته به هم پیوسته‌اند، و اتفاقا هر دو میدان مغناطیسی دارند- این پژوهشگران هنور از میزان رایج بودن چنین پدیده‌ای در کیهان مطمئن نیستند.

گووونی می‌گوید: «چیزی که اکنون می‌خواهیم بدانیم اینست که آیا رشته‌های مغناطیسی پدیده‌هایی رایج در شبکه‌ی کیهانی‌اند یا نه.»

خوشبختانه پژوهشگران به زودی می‌توانند دستگاه‌های دیگری را به کار بگیرند، زیرا لوفار خودش راه‌بازکن یک رصدخانه‌ی نیرومندتر به نام "آرایه‌ی کیلومتر مربعی" است که دانشمندان امیدوارند بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان شود. یکی از برنامه‌های آینده‌ی این دستگاه بررسی میدان‌های مغناطیسی درون همین شبکه‌ی کیهانی‌ست که گووونی و همکارانش این رشته را در آن یافته‌اند.

گزارش یافته‌های این پژوهش در شماره‌ی ۶ ژوئن نشریه‌ی ساینس منتشر شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
galaxy cluster - Abell 0399 - Abell 0401 - Low-Frequency Array - LOFAR - Netherlands - radio wave - Federica Govoni - National Institute for Astrophysics - Cagliari - Italy - magnetic field - Electron - synchrotron - Square Kilometre Array - radio telescope - cosmic web - Science

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه