شوریِ سطح اروپا می‌تواند نشانه زیست‌پذیریِ اقیانوس درونش باشد


اروپا، ماه سیاره‌ی مشتری نمکین است: کلرید سدیم یا نمک طعام روی سطح آن شناسایی شده؛ این می‌تواند بدین معنا باشد که اقیانوس زیرزمینی‌اش دارای همنهشی (ترکیبی) همسان با اقیانوس‌های زمین است و بنابراین می‌تواند برای زندگی خوب باشد.

ما مدت‌هاست که از وجود نمک‌ها روی سطح اروپا آگاهیم، ولی مشاهدات پیشین نشانگر این بودند که آنها نمک‌های سولفات هستند و دستاورد برهم‌کنش‌های میان اسید ولفوریک و همنهش‌های دیگرند.

سامانتا ترومبو از بنیاد فناوری کالیفرنیا به همراه همکارانش، با بهره از عکس‌های تلسکوپ فضایی هابل ویژگی شیمیایی سطح یخزده‌ی این ماه را بررسی کردند. آنها نشانه‌هایی از کلرید سدیم را دیدند که در اثر بمباران توسط پرتوهای کیهانی، رنگی زرد روی سطح پدید می‌آورد.

نیرومندترینِ این سیگنال‌ها از "منطقه‌ی تارا" (Tara Regio) می‌آمد، یک "منطقه‌ی آشفتگی" که گمان می‌رود در اثر تراوش آب از اقیانوس زیرسطحی پدید آمده باشد. این نشان می‌دهد که این نمک احتمالا دارد از "درونِ" اروپا می‌آید و بنابراین همنهش شیمیایی اقیانوسی که آنجا پنهان شده را نشان می‌دهد.

ترومبو می‌گوید: «ما عملا هرگز اقیانوسی با نمک‌های عمدتا سولفات را نسنجیده‌ایم. اگر به جای آن، کلرید سدیم باشد به این معنا خواهد بود که بیشتر همانند زمین است. اگر آن را بچشیم احتمالا مزه‌ای آشنا و شور را حس خواهیم کرد.»

این نشانه‌ی خوبی برای زیست‌پذیری است. اقیانوس‌های زمین تنها اقیانو‌س‌های زیست‌پذیری‌اند که در کیهان می‌شناسیم. اقیانوس زیرزمینی انسلادوس، ماه سیاره‌ی کیوان بسیاری از اجزای موردنیاز زندگی، از جمله مولکول‌های آلی پیچیده را دارد و همچنین پر از کلرید سدیم است.

گزارش این دانشمندان در نشریه‌ی ساینس ادونسز منتشر شده اسست.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Jupiter - moon - Europa - sodium chloride - table salt - Earth - sulphate - sulphuric acid - Samantha Trumbo - California Institute of Technology - Hubble Space Telescope - Tara Regio - chaos region - salt - Saturn - Enceladus - organic molecule - Science Advances

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه