پنج‌قلوی استفان

رقص این پنج کهکشان بزرگ از کی آغاز شده؟
البته بخواهیم درست بگوییم، تنها چهار کهکشان از این دسته که با هم به نام"پنج‌تایی استفان" شناخته می‌شوند درگیر یک رقص گروهی‌ و رویارویی‌های کیهانی پیاپی در فاصله‌ی حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری زمینند.
کهکشان جداافتاده‌ی پنجم را به سادگی می‌توان در این تصویر که بازپردازش تازه‌ی یکی از عکس‌های تلسکوپ فضایی هابل است شناسایی کرد.
چهار کهکشان برخوردی با نام‌های ان‌جی‌سی ۷۳۱۹، ان‌جی‌سی ۷۳۱۸بی، ان‌جی‌سی ۷۳۱۸ ای، و ان‌جی‌سی ۷۳۱۷ (از چپ به راست) نمای کلی زردفام دارند. آنها همچنین حلقه‌ها و دنباله‌هایی دارند که دستاورد کشندهای گرانشی ویرانگریست که از سسوی یکدیگر به هم وارد می‌کنند.
کهکشان آبی‌فام پایین، سمت چپ با نام ان‌جی‌سی ۷۳۲۰ تنها ۴۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و بنابراین در پیش‌زمینه است و نمی‌تواند بخشی از این گروه رقص باشد.
داده‌ها و مدل‌سازی‌ها نشان می‌دهند که ان‌جی‌سی ۷۳۱۸بی یک عضوِ به نسبت تازه در این گروه است.
به تازگی هاله‌ای از ستارگان پیر و سرخ‌فام پیرامون پنج‌تایی استفان یافته شده که نشان می‌دهد دستکم برخی از این کهکشان‌ها بیش از یک میلیارد سال است که با هم درگیرند.
پنج‌تایی استفان را یا می‌توان با یک تلسکوپِ اندازه میانگین، در راستای صورت فلکی اسب بالدار مشاهده کرد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Stephan's Quintet - galaxy group -Hubble Space Telescope - cosmic dance - NGC 7319 - NGC 7318A - NGC 7318B - NGC 7317 - gravitational tides - NGC 7320 - constellation Pegasus

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه