ابرهای یک شکارچی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶.۲ مگ)
صورت فلکی شکارچی (جبار) بسیار بیش از یک ردیف سه‌تایی ستاره است. این صورت فلکی پهنه‌ای از آسمان را می‌نمایاند که پر از سحابی‌های زیبا و چشم‌نوازست. برای آشنایی بیشتر با این بخش پرآوازه‌ی آسمان، عکسی تازه با نوردهی بلند در درازنای چند شب از شب‌های صاف ماه‌های ژانویه، فوریه، و مارس از آن گرفته شده.
پس از ۲۳ ساعت نوردهی و ساعت‌ها کار پردازشی، سرانجام این تصویر از پیوند داده‌های طیفی هیدروژن، اکسیژن، و گوگرد به دست آمد که پهنه‌ای بیش از ۴۰ برابر قطر زاویه‌ایِ ماه کامل را در آسمان می‌پوشاند. جزییات شگفت‌انگیز بسیاری در این تصویر پدیدار شده ولی بخشی که بیش از همه چشم را می‌نوازد، حلقه‌ی بارنارد است، رشته‌ی نیم‌دایره‌ای درخشان و نارنجی‌سرخی که سمت راست مرکز چارچوب رو به بالا کمانه زده.
سحابی نارنجی بزرگی که سمت چپ مرکز تصویر دیده می‌شود سحابی گل سرخ "نیست"، بلکه سحابی بزرگ‌تر ولی کمتر شناخته شده‌ایست که حلقه‌ی میسا یا سحابی "لاندا شکارچی" [همنام ستاره‌ی مرکزیش-م] نام دارد. سحابی گل سرخ یا روزت همان سحابی درخشان آبی و نارنجی است که پایین تصویر دیده می‌شود.
ستاره‌ی پرنور و نارنجی‌رنگی که درست سمت چپ مرکز چارچوب دیده می‌شود آلفا شکارچی (ابط‌الجوزا، شبان‌شانه) است و ستاره‌ی آبی‌فام و درخشان بالا، سمت راست هم ستاره‌ی پای شکارچی نام دارد.
در این تصویر شلوغ به سختی می‌توان سه ستاره‌ی آشنایی که کمربند شکارچی را آذین بسته‌اند را شناسایی کرد، ولی چشمان تیز و دقیق می‌توانند آنها را درست سمت راست مرکز تصویر پیدا کنند.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
constellation of Orion - star - nebula - hydrogen - oxygen - sulfur - angular diameter - Moon - Barnard's Loop - Rosette Nebula - Meissa Ring - Betelgeuse - Rigel - Orion the Hunter
Mars - NASA - Insight Lander - SEIS - seismometer - marsquake - tectonic plate - Earth - fault - core - Sun

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه