شگفت‌انگیزترین کوه در منظومه خورشیدی


چه چیزی این کوه شگفت‌انگیز را پدید آورده؟ درین باره یک نظریه‌ی تازه ارایه شده.
ستیغ اهونا یزرگ‌ترین کوه روی سطح بزرگ‌ترین سیارکِ شناخته شده در سامانه‌ی خورشیدی، سرس، است که در کمربند اصلی سیارک‌ها میان مدارهای مشتری و بهرام به گرد خورشید می‌چرخد.
ولی کوه اهونا با هر آنچه بشر تاکنون دیده تفاوت دارد. یکی از تفاوت‌هایش اینست که شیب کناره‌هایش به جای دهانه‌های کهنه، با رگه‌های عمودی آراسته شده.
در یک انگاشت تازه که بر پایه‌ی نجش‌های گرانشی بیشمار به دست آمده گفته شده که در آغاز، یک توده‌ گِل از ژرفای درونِ این سیاره‌ی کوتوله بالا آمد و سطح یخزده‌ی آن را در نقطه‌ای سست که پر از نمک‌های روشن و بازتابنده بود شکافت و بیرون آمد-- و سپس یخ زد. رگه‌های روی این کوه به نظر می‌رسد از جنس همان مواد سطحی هستند که روی لکه‌های روشن و پرآوازه‌ی این سیاره‌ی کوتوله دیده شده.
این تصویر که فرازای آن (ارتفاع از سطح) به روش دیجیتالی دو برابر شده، به کمک نقشه‌هایی به دست آمده که سال گذشته توسط فضاپیمای روباتیک داون ناسا از سطح سرس گرفته شده بود.
فضاپیمای داون اگرچه سوختی که برای چرخاندن آنتن‌هایش رو به زمین نیاز داشت به پایان رسیده ولی همچنان به گردش در مدار این سیاره‌ی کوتوله ادامه می‌دهد و دارد ماموریت ۲۰۱۸ خود را با پیروزی کامل می‌کند [ماموریت داون به طور رسمی روز ۱ نوامبر ۲۰۱۸ پایان یافت].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Ahuna Mons - asteroid - Solar System - Ceres - Sun - main asteroid belt - Mars - Jupiter - crater - dwarf planet - reflective salt - Dawn mission - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه