کهکشان راه شیری و هرم مایاها

تماشای پایین آمدن "مارِ پَردار" از روی هرم مایاها نیاز به زمان‌بندی خوب و دقیق دارد. باید زمانی نزدیک هموگان (اعتدال فصلی)، به دیدن "ال کاستیلو" (ال‌کاستییو) در شبه‌جزیره‌ی یوکاتان مکزیک بروید.
سپس در اواخر بعد از ظهر، اگر آسمان صاف باشد، سایه‌ی خود هرم را خواهید دید که سه‌گوش‌هایی درست می‌کند؛ این سه‌گوش‌ها کم کم به هم می‌پیوندند و نمایی پدید می‌آورند که انگار این مار افسانه‌ای دارد از آن بالا به پایین می‌خزد [هرم پله پله است و هر پله سایه‌ای می‌سازد که در پایان به هم می‌پیوندند. تصویر دوم را ببینید-م].
این هرم زیبا که به نام پرستشگاه کوکولکان یا چیچن ایتزا هم شناخته می‌شود، ۳۰ متر بلندی دارد و پهنای پایه‌اش (قاعده‌اش) ۵۵ متر است.
چیچن ایتزا که در زمان تمدن پیش-کلمبی، میان سده‌های ۹ و ۱۲ میلادی، از یک رشته پادگانه‌های [ساختارهای پلکانی] چهارگوش ساخته شده، برای جهتگیری‌اش نسبت به پدیده‌های آسمان شناخته شده و می‌تواند برای گاهشماری‌های ستاره‌شناسی و همترازی‌های آسمانی به کار رود.
اگرچه تماشای پایین آمدن نوار مرکزی کهکشان راه شیری از فراز این هرم مایایی نیاز به زمان‌بندی ویژه‌ای ندارد، با این وجود حتی مایاهای باستان هم احتمالا شگفت‌زده می‌شدند اگر می‌دانستند دیدن آنچه در این تصویرست -کهکشان راه شیری درست میان کیوان (چپ) و مشتری (راست)- به یک زمان‌بندی از این هم دقیق‌تر نیاز دارد. در حقیقت این عکس ساعت ۵ بامداد هفتم آوریل ۲۰۱۹ گرفته شده.
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
feathered serpent - Mayan pyramid - El Castillo - Mexico - Yucatán Peninsula - equinox - Temple of Kukulkan - pre-Columbian - Milky Way Galaxy - Saturn - Jupiter

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه