امواج سرخ در آسمان تگزاس

اگر یدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در توییتر و یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید
هفته‌ی گذشته نواری از توفان‌های تندری نیرومند از شمال تگزاس گذشت و در واکنش به آن، موج‌هایی در سرتاسر آسمان پدید آمد. توماس اشکرافت که این پدیده را در این ویدیو ثبت کرده می‌گوید: «من نمایش زیبایی را از "امواج گرانش" میان‌سپهری (مزوسفری) ثبت کردم. این ویدیوی ۲۰ ثانیه‌ای فشرده شده‌ی یک رویداد یک ساعته است.»

نور سرخ آسمان از پدیده‌ی "هواتاب" است -یک پدیده‌ی کم‌نورِ شفق‌مانند که در اثر واکنش‌های شیمیایی در لایه‌های بالایی جو زمین رخ می‌دهد [پدیده‌ی شیمی‌تابناکی (کمیلومینسانس)]. این واکنش‌ها به هنگام روز آغاز می‌شوند، هنگامی که هوای زمین زیر بمباران پرتوهای فرابنفش خورشیدست. مولکول‌های هوا در اثر این تابش برانگیخته می‌شوند و شب‌هنگام پس‌تابِ آن را می‌گسیلند که همان هواتاب است. این پس‌تاب اگر از برانگیزش اتم‌های اکسیژن در فرارای ۹۰-۱۰۰ کیلومتری باشد به رنگ سبز است و اگر مانند این مورد، از مولکول‌های هیدروکسیل در فرازای ۸۶-۸۷ کیلومتری باشد به رنگ سرخ دیده می‌شود.

این موج‌ها پیامد توفان‌های تندری‌اند. امواج گرانش از توفان‌های نیرومند رو به بالا منتشر می‌شوند [مانند موجی که از افتادن یک سنگ در آب پدید می‌آید؛ اینجا توفان نقش یک سنگ را بازی کرده-م] و اگر هواتاب در آسمان باشد، می‌تواند ساختار موجی زیبایی در رنگ آسمان پدید بیاورد. چنین ساختاری از فضا یا از دور مانند یک نشان تیراندازی غول‌پیکر دیده خواهد شد.
نمای ماهواره‌ای از امواج گرانش، که مانند یک نشان تیراندازی دیده می‌شود
هواتاب و امواج گرانش در آسمان بنگلادش که از دور، ساختار "نشان تیراندازی" آنها به خوبی نمایان شده است

-----------------
یادداشت
* "موج گرانش" ترجمه‌ی gravity wave است که یک پدیده‌ی مکانیکی‌ست، و زمین تا آسمان با "موج گرانشی" (gravitational wave) که یک پدیده‌ی اخترفیزیکی‌ست تفاوت دارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
thunderstorm - Texas - Thomas Ashcraft - mesospheric - gravity wave - airglow - aurora - UV - sun - afterglow - oxygen - atom - hydroxyl - molecule - bull's eye

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه