دیواری از آتش روی خورشید

اگر یک تلسکوپ خورشیدی دارید، آن را رو به لبه‌ی شمال باختری خورشید تنظیم کنید. یک دیواره‌ی شعله-مانند غول‌آسا از پلاسمای خورشید دارد آنجا بر زمینه‌ی تاریک فضا خودنمایی می‌کند.

مارتین وایز از ترنتون فلوریدا، در روز ۲ ژوئن این ساختار زیبا را به تصویر کشید. وایز می‌گوید: «این دیواره به بزرگی دو روز پیش نیست، ولی هنوز هم گسترده و درخشانست.»

بزرگی این "شعله" چقدر است؟ بلندی آن از پایین تا نوکش دو برابر قطر سیاره‌ی زمین است، اندازه‌ای که آن را هدفی خوب برای دستگاه‌های فیلتردار زمینی کرده است.

برخلاف شعله‌ی شمع که در آن با پیوند اکسیژن به هیدروکربن‌ها، نور و گرما تولید می‌شود، در یک زبانه‌ی خورشیدی مانند این، سوختن یا احتراقی رخ نمی‌دهد و آتشی در کار نیست. این زبانه‌ها انباشته از هیدروژنند و تابش آنها تنها دستاورد "داغی" آنهاست (مانند فلز روی اجاق گاز که اگر بسیار داغ شود، به رنگ سرخ در می‌آید). لرزش و دگرگونی در تابش آنها که نمای یک شعله به آنها داده هم به دلیل اینست که میدان‌های مغناطیسی درونشان کاملا پایدار نیست.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
sun - plasma - Martin Wise - Trenton - Florida - planet - Earth - oxygen - hydrocarbon - combustion - solar prominence - Hydrogen - magnetic field

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه