راه شیری یک کهکشان دیگر را هم بلعیده بوده

کهکشان راه شیری در آغاز تاریخش یک کهکشان کوچک‌تر دیگر را هم بلعیده و ستارگانش را از آن خود کرده بوده است. اکنون اخترشناسان زمان‌بندی دقیق این وعده‌ی خوراکی غول‌آسا را پیدا کرده و ستارگانی که از آن به جا مانده‌اند را شناسایی کرده‌اند.
کارمه گایارت از بنیاد اخترفیزیک جزایر قناری اسپانیا و همکارانش با بهره از داده‌های تلسکوپ فضایی گایا سن حدود ۶۰۰ هزار ستاره‌ی کهکشانمان را اندازه گرفتند. برخی از این ستارگان در "قرص ضخیم" درست بالا یا پایین قرص اصلی کهکشان بودند و برخی هم درون هاله‌، یک ساختار کروی گرداگرد قرص کهکشان.

آنهایی که در هاله بودند در دو دسته جای می‌گرفتند که یکی ستارگانش آبی‌تر از دیگری بود. پژوهش پیشین نشان می‌داد که این ستارگان آبی در آغاز بخشی از یک کهکشان کوچک‌تر به نام "گایا-انسلادوس" که به نام کهکشان سوسیس هم شناخته می‌شود بوده‌اند، کهکشانی که در آغاز تاریخ راه شیری به کام آن فرو رفته بود.

گایارت و گروهش دریافتند که این دو گروه ستاره سن‌های یکسانی دارند. آنها احتمالا در زمان بلعیده شدن گایا-انسلادوس توسط راه شیری در ۱۰ میلیارد سال پیش، تقریبا سه میلیاردساله بوده‌اند. برخی از ستارگان درون قرص ویژگی‌های یکسانی با ستارگان درون هاله داشتند، و دانشمندان از این راه پی بردند که آنها خاستگاه یکسانی داشته‌اند ولی فرآیند ادغام برخی را از قرص به درون هاله رانده بوده.

گازهای درون گایا-انسلادوس هم احتمالا با فروکشیده شده به درون راه شیری، سوخت ستاره‌زایی شد و ستارگان تازه پدید آورد- نیم میلیارد سال پس از ادغام، اوج ستاره‌زایی بود. گایارت می‌گوید این به احتمال بسیار بزرگ‌ترین و تازه‌ترین ادغام کهکشانی در تاریخ راه شیری بود.

گایارت می‌گوید: «شگفت‌انگیز است که می‌توانیم نخستین ستارگانی که در نیای راه شیری بوده‌اند و این که چگونه در این ادغام دگرگون شدند را ببینیم. ما داریم پرده ازسرگذشت کهکشان خودمان و آنچه در آغاز تاریخش رخ داد کنار می‌زنیم.» راه شیری مانند یک کهکشان مارپیچیِ به نسبت معمولی به نظر می‌رسد، و نیز تنها کهکشانیست که می‌توانیم با این سطح جزییات بررسی‌اش کنیم، بنابراین شاید بتواند به ما در شناخت روند کلی پیدایش کهکشان‌ها کمک کند.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

پژوهشنامه‌ی این دانشمندان در نشریه‌ی نیچر آسترونومی منتشر شده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Milky Way galaxy - Carme Gallart - Institute of Astrophysics - Canary Islands - Spain - Gaia - star - thick disk - halo - Gaia-Enceladus - sausage galaxy - spiral galaxy - Nature Astronomy

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه