رنگین‌کمانی که روی پل دراز کشیده

بیشتر رنگین‌کمان‌ها در بالای آسمان دیده می‌شوند ولی یوران استراند از استشوند سوئد تصویر رنگین‌کمانی را ثبت کرده که به گفته‌ی خودش بسیار پایین بود و همترازی زیبایی با یک پل ساخته بود.

"رنگین‌کمان‌های پایین" گرچه بسیار کم دیده می‌شوند ولی در حقیقت پدیده‌هایی کاملا معمولی‌اند. هر گاه خورشید در نقطه‌ی بالایی از آسمان باشد و بر قطره‌های باران بتابد، این رنگین‌کمان‌ها پدید می‌آیند.

کارشناس نورشناسی جوی لس کاولی در این باره توضیح می‌دهد: «همیشه خورشید و مرکز دایره‌ی یک رنگین‌کمان در دو سوی مخالف آسمان جای دارند [فاصله‌ی ۱۸۰ درجه]. بنابراین هرگاه خورشید بالا باشد، رنگین‌کمان پایین می‌آید. در واقع با بالا رفتن خورشید در آسمان، رنگین‌کمان هم پایین می‌رود - گاهی یکراست به درون دریا فرو می‌رود.»

به هنگام طلوع یا غروب آفتاب، مرکز رنگین‌کمان که نقطه‌ی پادخورشید (ضدخورشید) است، در افق مخالف خورشید جای می‌گیرد. در این هنگام رنگین‌کمان به شکل یک نیم‌دایره در [افق] آسمان دیده می‌شود. این پدیده در این عکس کاملا نمایان است:
رنگین‌کمان به هنگام غروب. درباره‌ی تصویر اینجا بیشتر بخوانید. اندازه‌ی بزرگ‌تر

تصویر رنگین‌کمان از درون هواپیما که دایره‌ی
رنگین‌کمان به طور کامل در آن دیده می‌شود
با بالا رفتن خورشید در آسمان، مرکز رنگین‌کمان هم پایین می‌رود تا هنگامی که خورشید به ۴۲ درجه در آسمان می‌رسد، تنها نوک کمان در افق دیده خواهد شد. [خورشید که به ۴۵ درجه‌ی آسمان برسد دیگر رنگین‌کمان در آن ناحیه دیده نمی‌شود -م]

اگر در نقطه‌ای بلندتر از زمین، مانند کوه و تپه و یا در هواپیما باشید، دایره‌ی رنگین‌کمان را کامل‌تر از نیم دایره بر پس‌زمینه‌ای از سطح زمین یا ابرهای تیره خواهید دید. به این عکس نگاه کنید:

استراند می‌گوید: «در مورد این تصویر، خورشید ۳۸ درجه بالای آسمان بود. از آنجایی که شعاع رنگین‌کمان اصلی یا نخستین ۴۲ درجه است، پس تنها ۴ درجه‌ی آن بالای افق بوده- تقریبا درست روی پل. در فاصله‌ی بالاتری از این کمان در آسمان، یک رنگین‌کمان کم‌نورتر دیده می‌شود. این رنگین‌کمان فرعی یا دوّمین است که شعاعی برابر با ۵۱ درجه دارد.»

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
rainbow - Göran Strand - Östersund - Sweden - sun - primary rainbow - secondary rainbow - radius

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه