پویانمایی از توفان شن سیاره بهرام

این تصویر یک پویانمایی به بزرگی ۲ مگ است. برای کامل دن آن شکیبا باشید. اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶.۵ مگ)
بیش از یک ماه از آغاز یک توفان شن نزدیک نزدیک قطب شمال سیاره‌ی بهرام (مریخ) می‌گذرد. ابرهای تیره‌ی گردوغبار همچنان دارند با سرعت حدود ۲ متر بر ثانیه پیرامون کلاهک قطبی سیاره جابجا می‌شوند. این پویانماییِ زمان‌گریز از پیوند عکس‌هایی درست شده که فضاپیمای مدارگرد مارس اکسپرسِ سازمان فضایی اروپا از این توفان گرفته و زمانی حدود ۷۰ دقیقه از وزش این توفان بر کلاهک قطبیِ شمال سیاره را در بر دارد.

این توفان‌ها به طور معمول چند روز تا چند هفته بیشتر نمی‌پایند. آنها گاهی می‌توانند سرتاسر سیاره را در بر بگیرند، مانند چیزی که پارسال روی داد، ولی اغلب تنها بخش کوچکی از سیاره را می‌پوشانند.

اسا (سازمان فضایی اروپا) تاکنون به کمک فضاپیمای مارس اکسپرس ردگیری این توفان‌ها را انجام داده است. این فضاپیما که از سال ۲۰۰۴ در مدار سیاره‌ی سرخ به سر می‌برد، نخستین ماموریت این سازمان در سیاره‌ی دیگری از سامانه‌ی خورشیدی بوده است.

دانشمندان با بررسی شرایط آب و هوایی امروزی بهرام می‌توانند آگاهی‌هایی درباره‌ی گذشته‌ی آن به دست آورده و همچنین برای ماموریت‌های آینده در این سیاره آماده شوند.
ازاواخر ماه می تا اوایل ژوئن ۲۰۱۹ چندین توفان شن در کلاهک یخی قطب شمال سیاره‌ی بهرام پدید آمده. این عکس‌ها همگی توسط فضاپیمای اروپایی مارس اکسپرس هنگامی که در فرازای حدود ۱۰ هزار کیلومتری سطح سیاره بود گرفته شده‌اند. عکس‌های نواری ردیف بالا ناحیه‌ای حدود ۲۰۰۰ در ۵۰۰۰ کیلومتر، از قطب شمال رو به استوا، تا آتشفشان‌های بزرگ المپوس و الیسیوم را می‌پوشانند. تصویر بزرگ‌تر (۱۲.۱۵ مگ)
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
European Space Agency - Mars Express - Red Planet - ice cap - Mars - dust storm - ESA - time-lapse - planet - solar system - equator - volcanoe - Olympus Mons - Elysium Mons

منبع: astronomy.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه