شکوه و جلال یک مارپیچ کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان ان‌جی‌سی ۱۵۶۶ اگرنه خوش‌عکس‌ترین، ولی دستکم یکی از خو‌ش‌عکس‌ترین‌ کهکشان‌هاست.
این جزیره‌ی کیهانی که در فاصله‌ی ۴۰ میلیون سال نوری زمینست و در صورت فلکی زرین‌ماهی (یا ماهی زرین) دیده می‌شود، یک کهکشان مارپیچی با میلیاردها ستاره است که قرص زیبا و باشکوه خود را درست از روبرو به ما نشان می‌دهد [یک کهکشان "رونما"].
این کهکشان که از رده‌ی کهکشان‌های مارپیچی فرساز (با ساختاری مجلل و باشکوه) است، دو بازوی مارپیچی برجسته و برازنده دارد که با خوشه‌های ستاره‌ای درخشان و آبی‌فام و رگه‌های تیره‌ی غبار کیهانی آراسته شده‌اند.
تلسکوپ فضایی هابل تاکنون برای بررسی فرآیندهای ستاره‌زایی‌، انفجارهای ابرنواختری، و مرکز بیش از اندازه فعالِ ان‌جی‌سی ۱۵۶۶ عکس‌های بیشماری از آن گرفته است.
این عکس‌ها در بایگانیِ میراث هابل که به رایگان در اینترنت در دسترس است ذخیره شده‌اند و تصویری که اینجا می‌بینید را یک هنرمند سختکوش آماتور با بارگیری و پیوند و پردازش دیجیتالیِ شماری از آنها پدید آورده است.
ان‌جی‌سی ۱۵۶۶ به دلیل همین مرکز فروزانش که احتمالا جایگاه یک ابرسیاهچاله‌ی فعال است به عنوان یکی از نزدیک‌ترین و درخشان‌ترین کهکشان‌های سیفرت شناخته شده 

[کهکشان‌های فعال دو دسته‌اند: سیفرت‌ها و اختروش‌ها. تفاوت این دو دسته تنها در اینست که سیفرت‌ها نزدیکند و ساختار کهکشانشان را می‌توان دید، ولی اخترو‌َش‌ها به اندازه‌ای دورند که تنها مانند یک ستاره (یک اختر) دیده می‌شوند- م ].

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
spiral galaxy - island universe - star - constellation of the Dolphinfish - Dorado - NGC 1566 - face-on - grand design - spiral arm - star cluster - cosmic dust - Hubble Space Telescope - star formation - supernova - Hubble Legacy Archive - Seyfert galaxy - supermassive black hole

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه