پرندگان و خورشیدگرفتگی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پرندگان به هنگام یک خورشیدگرفتگی کامل چه می‌کنند؟
در یک خورشیدگرفتگی کلی، آسمان سریع‌تر از زمان غروب تاریک می‌شود، ولی بسیار زود، تنها چند دقیقه بعد دوباره روشن می‌شود، چیزی که می‌تواند برای پرندگان نامنتظره باشد.
سده‌هاست که داستان‌هایی درباره‌ی رفتار شگفت‌انگیز پرندگان در زمان خورشیدگرفتگی گفته می‌شود. از همین رو گروهی از شهروند-دانشمندان در برنامه‌ای به نام eBird، رفتار پرندگان را در زمان خورشیدگرفتگی کلی آمریکا در اوت ۲۰۱۷ به گونه‌ای سامان‌مند (سیستماتیک) ثبت و بررسی کردند.
اگرچه رفتارهای نامعمولی هم دیده شد، ولی بسیاری از اعضای گروه، رفتار پرندگان را مانند زمان غروب دانستند که یا فرود می‌آمدند یا در فرازای پایین پرواز می‌کردند. 
داده‌های راداری هم تایید کرد که شمار پرندگان و حشره‌های بلندپرواز در زمان گرفتگیِ کلیِ خورشید و درست پس از آن کاهش چشمگیری یافته بود. ولی برعکس، گزارش‌های بسیاری نشان از افزایش شمار پرندگان شب‌گرد می‌دادند.
عکسی که اینجا می‌بینید در خورشیدگرفتگی کلی آمریکای جنوبی که هفته‌ی پیش رخ داد گرفته شده و دسته‌ای از پرندگان را نشان می‌دهد که با هم در آسمان لاسِرِنا در شیلی پرواز می‌کنند. این تصویر خودش نمایی ثابت از ویدیویی‌ست که از آن خورشیدگرفتگی گرفته شده بود.
خورشیدگرفتگی کلی بعدی در دسامبر ۲۰۲۰، و باز هم در آمریکای جنوبی رخ می‌دهد ولی در خورشیدگرفتگی کلی پس از آن که در آوریل ۲۰۲۴ رخ خواهد داد، سایه‌ی ماه از روی آمریکای شمالی، از مکزیک تا نیوانگلند آمریکا خواهد گذشت.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
avian - eBird - total solar eclipse - USA - nocturnal birds - La Serena- Chile - South America - North America - Mexico - New England - USA

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه