هاله‌ای برای "شبح مشتری"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
عکس‌های نمای نزدیکی که از ان‌جی‌سی ۳۲۴۲ گرفته می‌شوند لایه‌های پس‌زده شده‌ی یک ستاره‌ی خورشیدسانِ رو به مرگ را نشان می‌دهند که نام وهم‌انگیزِ "سحابی شبح مشتری" بر آن گذاشته شده.
ولی در بخش بالا، یسمت چپِ این تصویر گسترده و ژرفِ تلسکوپی، هاله‌ی بیرونی و کمتر دیده شده‌ی این سحابی سیاره‌نمای زیبا را هم در میان ستارگان کهکشان و بر زمینه‌ای از کهکشان‌های دوردست در راستای صورت فلکی مار باریک می‌بینیم.
پرتوهای پرانرژی و نادیدنیِ فرابنفش که از کوتوله‌ی سفیدِ مرکز این سحابی بر لایه‌ها و هاله‌ی بیرونی آن می‌تابد، آنها را برافروخته و باعث شده در طیف دیدنی (مریی) بدرخشند. 
احتمال می‌رود سیاره‌هایی که پیرامون این کوتوله‌ی سفید هستند نقشی در ویژگی‌ها و پیکره‌ی متقارن سحابی داشته باشند. این هاله‌ی گسترده‌تر و کم‌نور هم احتمالا دستاورد فعالیت‌های ستاره در زمانیست که هنوز یک غول سرخ بوده، بسیار پیش از آن که یک سحابی سیاره‌نما بسازد.
ان‌جی‌سی ۳۲۴۲ حدود ۴۵۰۰ سال نوری از زمین دورست و پهنایش به حدود یک سال نوری می‌رسد.
ابرهای تنُک و برافروخته‌ی سمت راست تصویر به احتمال بسیار گازهای میان‌ستاره‌ای هستند که پیوندی (ارتباطی) با ان‌جی‌سی ۳۲۴۲ ندارند ولی چون به آن نزدیکند، از پرتوهای فرابنفشِ کوتوله‌ی سفیدِ آن برافروخته و تابناک شده‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
NGC 3242 - sun - The Ghost of Jupiter nebula - planetary nebula - Milky Way - star - galaxy - serpentine - constellation Hydra - ultraviolet - white dwarf - red giant

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه