ویدیوی فرود آپولو ۱۱ بر ماهاگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در توییتر و یا تلگرام یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید
هیچ کس تا آن زمان چنین کاری انجام نداده بود.
ولی ۵۰ سال پیش در روزی چون شنبه‌ی آینده، با جمله‌‌ی "بروید برای فرود"، به فضانوردان آپولو ۱۱، باز آلدرین و نیل آرمسترانگ اجازه داده شد که نخستین تلاش را انجام دهند.
چند دقیقه‌ی پس از گفتن این جمله بسیار پردردسرتر از آنچه پنداشته شده بود گذشت زیرا سطح پیش‌بینی نشده‌ای پر از تخته‌سنگ و دهانه‌ای با شیبِ تند و نامناسب زیر پایشان پدیدار شد. 
سوخت موشک داشت کم می‌شد ولی آرمسترانگ با خونسردی آن را هدایت می‌کرد و همزمان به دنبال سطحی هموار برای فرود می‌گشت. تنها به اندازه‌ی مصرف چند ثانیه از سوخت مانده بود که به کمک آلدرین و کارشناسان مرکز کنترل که داده‌ها را برایش مخابره می‌کردند، سرانجام آرمسترانگ توانست جایی امن پیدا کند و ماه‌نشینِ "عقاب" را بر آن بنشاند.
شنیدن جمله‌ی "عقاب نشست"، برای بسیاری که روی زمین که شنونده‌ی پخش زنده‌ی رادیویی این رویداد بودند، احساس آرامش و دانستن این که برای نخستین بار در تاریخ، انسان‌ها توانسته‌اند به ماه بروند احساس غرور به همراه داشت.
این ویدیوی فرود عقاب، از پیوند دو ضبط صدا و یک ضبط ویدیو همانند آنچه فضانوردان می‌دیدند، با زیرنویس گفتگوها و داده‌ها از جمله کج شدن ماه‌نشین عقاب درست شده و با چشم‌انداز گسترده‌ی سطح ماه و چیزی که بیرون از عقاب دیده می‌شد پایان می‌یابد.
چند ساعت بعد صدها میلیون انسان در سرتاسر سیاره‌ی زمین، همگی به عنوان یک گونه‌ی زنده‌ی یگانه به تماشای راه رفتن یکی از خودشان بر روی ماه نشستند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Apollo 11 - astronaut - Aldrin - Armstrong - Eagle - Earth - The Eagle has landed - Moon - planet

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان با سپاس از مهران مرتضایی عزیز

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه