جاده‌ای به میان سیاره‌ها

این پرتوی شگفت‌انگیز که از انتهای جاده به بالا تابیده چیست؟
پاسخ، بازتاب نور خورشید از روی غبارهاییست که در فضای میان سیاره‌های بخش درونیِ سامانه‌ی خورشیدی به گرد خورشید در گردشند.
این نوار روشن که در زمان‌های ویژه‌ای از سال، درست پس از غروب یا درست پیش از طلوع نمایان می‌شود، نور منطقه‌البروجی یا نور گردآسمانی نامیده می‌شود.
سرچشمه‌ی خود این غبارها هنوز به خوبی شناخته نشده ولی بر پایه‌ی انگاشت برتر، غبارهای گردآسمانی به طور عمده از دنباله‌دار‌های کم‌نور خانواده‌ی مشتری ریشه گرفته‌اند و مارپیچ‌وار به سوی خورشید کشیده می‌شوند.
بررسی تازه‌ای که روی غبارهای بیرون زده از دنباله‌دار ۶۷پی انجام شده هم این انگاشت را تقویت می‌کند. این دنباله‌دار تا چند ماه میزبان فضاپیمای روزتای سازمان فضایی اروپا بود.
این عکس در زمان اندکی پس از غروب ۲۱ ژوئن، در جاده‌ای که به سوی پارک ملی تیده در جزایر قناری اسپانیا می‌رود گرفته شده و سه‌گوش تیزی از تابش گردآسمانی را در دوردست چشم‌انداز نشان می‌دهد.
ستاره‌ی درخشان آلفا شیر، درخشان‌ترین ستاره‌ی صورت فلکی شیر بالای مرکز، سمت چپ چشم‌انداز دیده می‌شود. خوشه‌ی ستاره‌ای کندوی عسل (ام۴۴) را هم می‌توانید زیر مرکز چشم‌انداز، نزدیک افق و غرق در تابش گردآسمانی پیدا کنید.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Cigar Galaxy - M82 - starburst galaxy - spiral galaxy - M81 - galactic superwind - ionized - hydrogen - infrared - constellation of the Great Bear - Ursa Major

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه