سحابی کله ماهی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۶ مگ)
این سحابی از چشم برخی همانند سر یک ماهی دیده می‌شود. ولی واقعیت اینست که آنچه در این نمای رنگین کیهانی می‌بینید ابرهایی از گاز برافروخته و غبار تیره در آی‌سی ۱۷۹۵ هستند، یک منطقه‌ی ستاره‌زایی در صورت فلکی شمالی ذات‌الکرسی (خداوند اورنگ).
این تصویر بر پایه‌ی جدول رنگ ویژه‌ی تلسکوپ هابل برای نقشه‌برداری از پرتوهای باریک-باند رنگ‌آمیزی شده و تابش اتم‌های اکسیژن، هیدروژن و گوگرد را به ترتیب به رنگ‌های آبی، سبز و سرخ نشان می‌دهد. ولی داده‌های تصویری پهن-باند هم به تصویر افزوده شده است.
آی‌سی ۱۷۹۵ که در آسمان چندان از خوشه‌ی دوتایی پرآوازه‌ی "اچ و خی" در صورت فلکی برساووش دور نیست، خودش هم کنار سحابی آی‌سی ۱۸۰۵ یا سحابی قلب جای دارد و با هم بخشی از یک مجموعه مناطق ستاره‌زایی در لبه‌ی یک ابر بزرگ مولکولی را ساخته‌اند.
این مجموعه‌ی گسترده‌ی مناطق ستاره‌زایی با بیش از ۶۰۰۰ سال نوری فاصله از زمین، در بازوی مارپیچی برساووش کهکشان راه شیری جای دارد. در این فاصله، گستردگی این تصویرِ‌ آی‌سی ۱۷۹۵ حدود ۷۰ سال نوری است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
IC 1795 - The Fishhead Nebula - fish - star forming region - constellation Cassiopeia - nebula - Hubble false-color palette - oxygen - hydrogen - sulfur - atom - broadband filter - Double Star Cluster - Perseus - IC 1805 - Heart Nebula - molecular cloud - Perseus spiral arm - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه