پنج ماهِ تازه یافته شده‌ی مشتری نامگذاری شدند

سیاره‌ی مشتری ۷۹ ماهِ (قمرِ) شناخته شده دارد، و اکنون برای پنج تا از نویافته‌ترین‌های آنها نامی رسمی برگزیده شده.

در ماه ژوییه‌ی ۲۰۱۸، اسکات شپرد از بنیاد کارنگی در واشنگتن دی.سی. به همراه همکارانش اعلام کردند که ۱۲ ماه تازه برای مشتری یافته‌اند. اکنون این پنج ماه به طور رسمی از سوی انجمن بین‌المللی اخترشناسی (آی‌ای‌یو) نامگذاری شده‌اند.

هنگامی که یک ماه یافته می‌شود، از همان آغاز یک شناسه‌ی عددی بر پایه‌ی ترتیب و زمان یافته شدنش به آن داده می‌شود. یابندگان دارای حق نامگذاری هستند و نام‌های دلخواهشان را برای تایید به آی‌ای‌یو می‌فرستند.

آی‌ای‌یو مجموعه قوانین و دستورهایی برای نامگذاری ماه‌های هر سیاره دارد. همه‌ی ماه‌های مشتری باید از روی چهره‌ها و شخصیت‌های اساطیر یونانی و رومی برگزیده شوند- از عشاق یا فرزندان و نوادگان ژوپیتر یا زئوس. آخرین حرف نام هر ماه هم جهت مداری آن به گرد سیاره را نشان می‌دهد.

اکنون این پنج ماه تازه‌ی مشتری بر پایه‌ی همین قوانین، از خانواده‌ی زئوس برگزیده شده‌اند. دو تای آنها به نام‌های "پاندیا" و "اِرسا"، که دختران سلنه، ایزدبانوی ماه هستند نامیده شده‌اند. یکی دیگر به نام "ایرنه"، که دختر تمیس، ایزدبانوی داد و خرد است، و دو تای آخر هم به نام‌های "فیلوفروسین" (Philophrosyne) و "یوفیم" (Eupheme)، که نوادگان زئوسند نامیده شده‌اند.

ماه‌های کوچکی مانند این پنج ماه احتمالا تکه‌هایی از اجرام بسیار بزرگ‌تر بوده‌اند که در گذشته‌ی دور به هم برخورد کرده بوده‌ و تکه تکه شده بوده‌اند. اگر بتوانیم همه‌ی آنها را پیدا کنیم (تقریبا شکی نیست که شمارشان بیش از اینهاست) این می‌تواند به ما کمک کند تا تصویری از سامانه‌ی آغازینِ ماه‌های مشتری به دست بیاوریم.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Jupiter - moon - Scott Sheppard - Carnegie Institution for Science - Washington DC - International Astronomical Union - IAU - planet - Greek - Roman - Zeus - moon goddess - Selene - Pandia - Ersa - Themis -  Eirene - Philophrosyne - Eupheme

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه