هاله یک ستاره پیر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این جرم گِرد که ان‌جی‌سی ۲۰۲۲ نام دارد، اگرچه مانند جانداری زیر میکروسکوپ دیده می‌شود، ولی بی‌شک نه جلبک است و نه یک عروس دریایی کوچک و حبابی، بلکه گوی بزرگی از گاز است که از پس زده شدن مواد پیکره‌ی یک ستاره‌ی پیر و رو به مرگ درست شده. خود ستاره را در مرکز گوی می‌بینیم که از پشت گازهایی که آنها را بیشتر عمرش پیش خود نگه داشته بود و اکنون از دست داده می‌درخشد.

هنگامی که ستارگانی مانند خورشید به پیری می‌رسند پف می‌کنند و سرخ می‌شوند. این به اصطلاح غول‌های سرخ سپس کم کم مواد لایه‌های بیرونی خود را به فضا پس می‌زنند. بیش از نیمی از جرم چنین ستارگانی می‌تواند از این راه از دست برود و با پحش شدن در فضا، پوسته‌ای از گاز پیرامون ستاره بسازد. همزمان، هسته‌ی ستاره هم در خود می‌رُمبد و داغ و داغ تر می‌شود و با تابش پرتوهای فرابنفش، گازهای پس زده شده را برمی‌افروزد و به تابش وا می‌دارد.

این گونه از اجرام با نام گیج‌کننده‌ی سحابی‌های سیاره‌ای یا سیاره‌نما شناخته می‌شوند، با این که هیچ ربطی به سیاره‌ها ندارند. این نام به دلیل یک سوتفاهم تاریخی به آنها داده شده زیرا از پشت تلسکوپ‌های آغازین نمایی گِرد و سیاره-مانند داشتند.

این عکس توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده. ان‌جی‌سی ۲۰۲۲ در صورت فلکی شکارچی دیده می‌شود.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NGC 2022 - algae - jellyfish - star - Sun - red giant - ultraviolet - planetary nebula - planet - constellation of Orion - Hunter

منبع: ناسا

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه