غروب‌های بنفش

عکسی که از درون ایستگاه فضایی از فوران آتشفشان
رایکوک گرفته شد. اینجا درباره‌ی این عکس بخوانید
چند روز پیش در دسوتوی کانزاس پدیده‌ی شگفت‌انگیزی به هنگام غروب رخ داد: آسمان غروب ارغوانی شد. داگ زوبنل که این عکس را گرفته می‌گوید: «من این گنبد بزرگ از نور صورتی-بنفش را به تصویر کشیدم. پرتوهای نیمتابی (شفقی) پررنگی هم دیده می‌شد.»

غروب‌های ارغوانی نشانه‌ی فعالیت آتشفشانی‌ هستند. هواپخش‌های ریز آتشفشانی در پوش‌سپهر (استراتوسفر) نور آبی را می‌پراکنند. این نور آبی با سرخیِ معمولِ غروب که آمیخته شود یک چنین فامی پدید می‌آورد.

ولی کدام آتشفشان؟ پاسخ احتمالا آتشفشان رایکوک است، آتشفشانی در جزایر کوریل که در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۹ با چنان شدتی فوران کرد که از ایستگاه فضایی بین‌المللی هم دیده شد. ماهواره‌های ناسا تایید کردند که هواپخش‌های رایکوک به پوش‌سپهر جو رسید و از آن زمان تاکنون دارد نیمکره‌ی شمالی را دور می‌زند.

یک چنین فورانی ۱۱ سال پیش، در اوت ۲۰۰۸ هم رخ داد. در آن هنگام آتشفشان کاساتوچی کانادا گازهای گوگردی به درون پوش‌سپهر جو فرستاد. تا چند ماه، هر بار که توده‌های دود این آتشفشان از آسمان می‌گذشت غروب‌هایی شگفت‌انگیز پدید می‌آمد. و گویا اکنون هم به لطف رایکوک، چنین چیزی دارد رخ می‌دهد.
این عکس هم در ۲۶ ژوییه از جنوب آلمان گرفته ششده. تصویر بزرگ‌تر
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
DeSoto - Kansas - Doug Zubenel - crepuscular rays - volcanic activity - aerosol - stratosphere - Raikoke - Kuril - International Space Station - NASA - Alaska - Kasatochi - sulfur

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه