سیارک ریوگو هیچ گرد و غباری ندارد، ولی چرا؟

* دقیق‌ترین عکس‌هایی که تاکنون از سیارک ریوگو گرفته شده چیز جالبی را نشان می‌دهند: این سیارک به گونه‌ی شگفت‌آوری پاکیزه از گرد و غبار است.
فضاپیمای ژاپنی هایابوسا۲ در ماه ژوئن ۲۰۱۸ به ریوگو رسید، سه فرودگر بر سطح آن نشاند و یک نمونه‌برداری روی آن انجام داد. اکنون عکس‌هایی که یکی از این سطح‌نشین‌ها گرفته جزییاتی را درباره‌ی ساختار این سیارک نشان می‌دهد.

دانشمندان از روی عکس‌هایی که پیش‌تر گرفته شده بود می‌داستند که همنهش (ترکیب) ریوگو همانند گروهی از شهاب‌سنگ‌ها است که به نام کندریت‌های کربن‌دار شناخته می‌شوند، و کمتر از ۵ درصد شهاب‌نگ‌هایی که روی زمین می‌افتند را تشکیل می‌دهند.

ولی به گفته‌ی رالف یومان از بنیاد علوم سیاره‌ای مرکز هواضای آلمان در برلین، جزییات بافت سنگی که روی سطح [ِ سیارک] دیده‌اند آنها را به شگفتی انداخته: «این که می توانیم آخال‌های درخشان با رنگ‌های گوناگون، سطوح شکننده و بافت‌های هموار در این سنگ را ببینیم شگفت‌آور است.»

تصاویر نشانگر وجود دو گونه سنگ روی ریوگو هستند، "تیره و ناهموار" و "روشن و هموار"، و سهم هر دو دسته روی سطح برابر است.»

این عکس‌ها نشان می‌دهند که سطح ریوگو برخلاف سطح‌هایی مانند کره‌ی ماه، یک لایه‌ی غبار ندارد. این شگفت‌انگیزست زیرا انتظار می‌رود میان برآمدگی‌ها و خراشیدگی‌های گوناگون در فضا پر از غبار شود. نبودِ آن در ریوگو یک رازست.

به گفته‌ی یومان، یک توضیح می‌تواند این باشد که ذرات ریز غبار زیر تابش خورشید باردار شده و توسط نیروهای الکتریکی پراکنده شده‌اند. دلیل احتمالی دیگر می‌تواند آزاد شدن گازهای گریزا (فرّار) از سطح باشد که غبارها را پس زده. یا شاید هم اگر سیارک با پیشروی‌اش در فضا لرزیده و تکان خورده باشد، این غبارها می‌توانند کم کم به درون سیارک فرو بروند، یعنی هستند ولی ما نمی‌توانیم آنها را ببینیم.

یومان میگوید: «هنوز تا اینجای کار روشن نیست که کدام یک از این سازوکارها می‌تواند ممکن‌ترین توضیح برای ریوگو باشد.»

گزارش این دانشمندان در نشریه‌ی ساینس  منتشر شده است.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
asteroid - Ryugu - Japan - Hayabusa 2 - meteorite - carbonaceous chondrite - Earth - Ralf Jaumann - German Aerospace Center - Institute of Planetary Science - Berlin - inclusion - moon - solar radiation - electrical force - volatile - Science

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه