درخشش ۷۵ برابری و ناگهانی ابرسیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری در یک شب!

 
 این ویدیوی زمان‌گریز از پیوند عکس‌هایی درست شده که در یک بازه‌ی ۲.۵ ساعته از ماه می در رصدخانه‌ی دبلیو.ام. کک از ابرسیاهچاله‌ی کمان ای* گرفته شده. اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

ابرسیاهچاله‌ی مرکز کهکشان راه شیری، کمان ای*، در یک بازه‌ی بیش از دو ساعته ۷۵ برابر روشن‌تر از همیشه شد- این یک رویداد شگرف کیهانی بود زیرا کمان ای* به طور معمول آنچنان فعال نیست و نوسان چندانی در درخشش آن رخ نمی‌دهد.

"توآن دو"، اخترشناس دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس می‌گوید: «من نخست کاملا شگفت‌زده و سپس بسیار هیجان‌زده شدم. این سیاهچاله به اندازه‌ای پرنور شده بود که در آغاز آن را با ستاره‌ی اس۰-۲ اشتباه گرفتم، زیرا تاکنون کمان ای* را این اندازه درخشان ندیده بودم.»

وی با انتشار یک ویدیوی زمان‌گریز در توییتر نوشته: «این ویدیوی زمان‌گریز از پیوند عکس‌هایی که در یک بازه‌ی ۲.۵ ساعته از ماه می در رصدخانه‌ی دبلیو.ام. کک از ابرسیاهچاله‌ی کمان ای* گرفته بودیم درست شده. این سیاهچاله به طور معمول ناپایدار (متغیر) است، ولی این بیشترین درخشی بود که تاکنون از آن در طیف فروسرخ دیده بودیم. چه بسا پیش از آغاز رصدهای ما در آن شب، از این هم پرنورتر بوده! »

گروه اخترشناسان که رهبری آنها را "دو" بر عهده داشت از داده‌های رصدخانه‌ی ام.دبلیو. کک در ستیغ موناکیای هاوایی بهره جستند. گزارش رصدهای آنها که در ماه می انجام شده بود در شماره‌ی این ماهِ نشریه‌ی آستروفیزیکال جورنال لترز منتشر شده است.

این درخشش ناگهانی می‌توانسته به دلیل بلعیده شدن یک جرم در آن نزدیکی توسط کمان ای* رخ داده باشد- چیزی که اخترشناسان به آن یک رویداد "برافزایش" می‌گویند.

قربانی احتمالی: ستاره‌ی اس۰-۲ (یا تنها اس۲) که هر ۱۶ سال یک بار به گرد این ابرسیاهچاله می‌چرخد؛ شاید بخشی از آن به درون سیاهچاله فروکشیده شده باشد، و به گفته‌ی دو: «این می‌توانسته روند جریان گاز به درون سیاهچاله را تغییر داده و باعث شده باشد گازهای بیشتری به سوی آن سرازیر شده، و در نتیجه نورش ناپایدارتر شود.»

درباره‌ی ستاره‌ی اس۰-۲ اینجا خوانده بودیسد:

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
supermassive black hole - Milky Way - Sagittarius A* - Tuan Do - University of California Los Angeles - black hole - star - S0-2 - Sgr A* - W. M. Keck Observatory - Maunakea - Hawaii - Astrophysical Journal Letters - accretion

منبع: futurism

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه