دو خورشیدگرفتگی همزمان در آب و آسمان

می‌شود به یک خورشیدگرفتگی نگاه کنید ولی همزمان، از دو خورشیدگرفتگی عکس بگیرید؟ این همان کاری بود که یک عکاس نجومی کرد، البته به کمک یک دریاچه و همچنین کمی برنامه‌ریزی.
او که می‌دانست در زمانِ گرفتگی، خورشید پایین و نزدیک افق خواهد بود به دنبال جایی مناسب روی نوار باریکی در آمریکای جنوبی گشت که در آن، برای چند دقیقه می‌توانست هم گذشتن ماه از جلوی خورشید در آسمان، و هم بازتاب آن در آب روی زمین را همزمان ببیند.
وی روز پیش از خورشیدگرفتگی به بازدید از دریاچه‌ای در آرژانتین پرداخت به نام "لا کوئستا دل وینتو" (سراشیبی باد)، ولی برخلاف نامش، باد چندانی در آنجا نمی‌وزید و آب دریاچه را مانند آیینه یافت. چه خوب!
ولی در روزِ گرفتگی که بازگشت، باد تندی می‌وزید که آب را آشفته کرده بود- چیزی که می‌توانست نمای بازتاب خورشیدگرفتگی را خراب کند. چه بد!
شگفت این که، تقریبا یک ساعت پیش از گرفتگیِ کلی، باد قطع شد.
این آرام گرفتن باد می‌توانسته مربوط به خود خورشیدگرفتگی هم باشد، زیرا با کم‌نورتر شدن خورشید، زمین کمتر هوا را گرم می‌کند و میزان هوای گرمی که بالا می‌رود کاهش می‌یابد- چیزی که می‌تواند باعث کاهش و حتی تغییر جهت باد شود.
گرفت کامل که آغاز شد هم عکاس با دوربین و سه پایه‌اش آماده بود و هم دریاچه. تصویر این "دو" خورشیدگرفتگی که اینجا می‌بینید یک تک نما است که با نوردهی تنها یک پانزدهم ثانیه گرفته شده.
با پایانِ گرفتگی کلی چیزی نگذشت که باد برگشت و آب دوباره آشفته شد. ولی دیگر چه اهمیتی داشت؟ این تصویرِ خورشیدگرفتگی کلیِ دوتاییِ ژوییه‌ی ۲۰۱۹ برای همیشه ثبت شده بود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
total solar eclipse - South America - Moon - Sun - reflection - totality - Argentine - La Cuesta Del Viento - The Slope of the Wind -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه