دو کهکشان در هنگامه رقص مرگ

این رقص سرانجامش مرگ است.
یک پل کیهانی از ستاره، گاز، و غبار به درازای ۷۵۰۰۰ سال نوری این جفت کهکشان شگفت‌انگیز، با نام کُلی آرپ ۸۷، را به هم پیوند داده. این پل نشانه‌ایست نیرومند از این که این دو سامانه‌ی ستاره‌ای غول‌پیکر از نزدیک هم گذشته و کِشندهای گرانشی دوسویه‌ی خشنی را بر هم وارد کرده‌اند.
یکی دیگر از نشانه‌های این رویارویی در کهکشان مارپیچی رو-نمای سمت راست که ان‌جی‌سی ۳۸۰۳ای نام دارد دیده می‌شود: خوشه‌های پرشماری از ستارگان جوان و آبی‌فام که همگی در یک فرآیند آتشین ستاره‌زایی (یک ستاره‌فشانی) به دنیا آمده‌اند.
کهکشان مارپیچی و تاب خورده‌ی سمت چپ (ان‌جی‌سی ۳۸۰۳بی) که یک کهکشان لبه-نماست، به نظر می‌رسد در موادی که دو کهکشان را به هم پیوند داده پیچیده شده و یک حلقه‌ی قطبی شگفت‌آور آن را در میان گرفته است.
سامانه‌ی آرپ۸۷ در رده‌بندی ریخت‌شناختی به عنوان یک سامانه‌ی اَفد یا ویژه (peculiar) شناخته شده.
یک چنین برهم‌کنش‌هایی میلیاردها سال زمان می‌برد، ولی تکرار گذرهای کهکشان‌ها از نزدیک هم در پایان باعث پیوستن دو کهکشان به یکدیگر شده و به پیدایش یک تک کهکشان بزرگ‌تر خواهد انجامید.
این ماجرا شاید شگفت و نامعمول به نظر بیاید ولی به باور دانشمندان، ادغام‌های کهکشانی فرآیندهایی رایج در کیهانند و زوج آرپ ۸۷ نیز نماینده‌ی یکی از گام‌های چنین فرآیند گریزناپذیری است.
دو کهکشان آرپ ۸۷ حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند و در راستای صورت فلکی شیر (به تازی: اسد) دیده می‌شوند. کهکشان مارپیچی درخشان پس‌زمینه‌ی سمت چپ که از لبه دیده می‌شود یک کهکشان دورتر است و هیچ نقشی در فرآیند برهم‌کنش آرپ ۸۷ ندارد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
star - tide - face-on - spiral galaxy - NGC 3808A - star cluste - star formation - edge-on - NGC 3808B - polar ring - Arp 87 - peculiar - constellation Leo

منبع: apod.nasa

2 دیدگاه شما:

reza hamedani

با سپاس از انتخاب جالبه تون.
شاید بهتر باشه بگیم رقص زندگی، چون معمولا ادغام دو کهکشان منجر به برخورد گازهای میان ستاره ای این دو میشه که نهایتا روند ستاره زائی را تشدید میکنه و سیستمهای ستاره و منظومه های فراخورشیدی را به وجود میاره.
دیشب برای رصد بارش شهابی برساوشی در شهمیرزاد بودیم جای تمامی دوستان خالی.

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم از مهرتون.
بله همینطوره، ولی این جمله‌ی نخست تو متن اصلی بود و برای همین به عنوان تیتر انتخابش کردم، گرچه به هر حال در پایان این رقص، کهکشانی به جا می‌مونه که واقعا مرده است و دیگه گاز و غباری برای ستاره‌زایی نداره

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه