ابرهای شگفت‌انگیز بر فراز آتشفشان اتنا

در این تصویر نمایی از فوران آتشفشان اتنا را می‌بینیم، ولی آن ابرهای شگفت‌انگیز ربطی به آن ندارند.
آنها ابرهای عدسیگون هستند و زمانی پدید می‌آیند که هوای نمدار (مرطوب) با نزدیک شدن به یک کوه یا آتشفشان ناچار به بالا رفتن می‌شود.
هوا که از کوه بالا می‌رود سرد می‌شود، و با گذشتن آن از نقطه‌ی شبنم، بخار آبی که در آنست و با آن جابجا می‌شود چگالیده شده و قطره‌های آب می‌سازد [تشکیل ابر]. و این گاهی می‌تواند به پیدایش گیژاوها یا Eddyهای عمودی بیانجامد که به جای یک ابر معمولی، یک ابر عدسیگون پدید آورند.
این چشم‌انداز رویایی در اواخر ماه گذشته، به گونه‌ای شانسی توسط یک عکاس نجومی ثبت شد. وی برای به تصویر کشیدن همیستان (مقارنه) میان ماه و ستاره‌ی آلفا گاو (دبران، پس‌رَوَنده) به بالای کوه اتنا در جزیره‌ی سیسیل ایتالیا، که یکی از جایگاه‌های میراث جهانی یونسکو است رفته بود.
ماه درخشان که در گام هلال بود، یک لبه‌ی ابر عدسیگونِ پایینی را روشن کرده. سمت راست تصویر، گدازه‌های داغ سرخ‌رنگی که از آتشفشان به بیرون روان شده را می‌بینیم.
همزمان با نماهای ثابت خیره‌کننده، فیلم‌ زمان‌گریزی هم از این چشم‌انداز گرفته شد که پیدایش ابرهای عدسیگون بر زمینه‌ی آسمان -که ستارگان در آن جابجا می‌شوند- را هم نشان می‌دهد. [ویدیو را می‌توانید در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید]

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
volcano - Mount Etna - lenticular cloud - volcano - UNESCO World Heritage Site - Sicily - Italy - conjunction - Moon - star - Aldebaran - crescent - lava - time-lapse

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه