هنر "طبیعت بی‌جان" در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این عکس است یا نقاشی؟
نزدیک مرکز این شاهکار زیبای آسمانی که گویی با یک قلم‌موی کیهانی و با مضمون "طبیعت بی‌جان" (Still Life) آفریده شده یک سحابی غبارآلود به نام ان‌جی‌سی ۲۱۷۰ یا "سحابی فرشته" می‌درخشد.
ان‌جی‌سی ۲۱۷۰ که نور ستارگان داغ نزدیکش را باز می‌تاباند، در کنار خود چند سحابی بازتابی آبی‌فام دیگر را هم دارد، همچنین یک ناحیه‌ی گسیلشی سرخ‌فام، چندین سحابی تاریک درآشامی (جذبی) که جلوی نور ستارگان زمینه را گرفته‌اند، و نیز یک پس‌زمینه از ستارگان رنگارنگ.
همان گونه که نگارگرانِ طبیعت بی‌جان برای موضوعات خود چیزهایی را برمی‌گزینند که در خانه فراوان است، در این "طبیعت بی‌جان" کیهانی هم از چیزهایی که در این بخش آسمان فراوان و رایج است بهره برده شده: ابرهای گازی، غبار، و ستارگان داغی که با هم یک ابر پرجرم مولکولیِ ستاره‌زا در صورت فلکی تکشاخ را تشکیل داده‌اند.
این ابر مولکولی غول‌پیکر که "ام‌او‌ان آر۲" یا "تکشاخ آر۲" نام دارد، به گونه‌ی چشمگیری به ما نزدیک بوده و فاصله‌اش از زمین تنها حدود ۲۴۰۰ سال نوری برآورد شده است. در این فاصله، پهنای این بومِ نقاشی حدود ۶۰ سال نوری می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
still life - nebula - NGC 2170 - Angel Nebula - reflection nebula - emission region - obscuring dust - cloud of gas - star-forming - molecular cloud - Monoceros

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه