دو همسایه، یکی پیر و یکی جوان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این تصویر تلسکوپیِ میدان-گسترده بخشی از صورت فلکی قیفاووس را می‌بینیم که در آن، دو همسایه‌ی ناهمگون کیهانی با هم نمایی فریبنده آفریده‌اد: سحابی بازتابی پرغبار ان‌جی‌سی ۷۱۲۹ (سمت راست) و خوشه‌ی ستاره‌ای باز ان‌جی‌سی ۷۱۴۲.
این دو در آسمان بسیار نزدیک به هم دیده می‌شوند، با تنها نیم درجه فاصله، ولی در حقیقت بسیار از هم دورند- فاصله‌ی سحابی ان‌جی‌سی ۷۱۲۹ از زمین حدود ۳۰۰۰ سال نوریست و دستکم ۳۰۰۰ سال نوری از خوشه‌ی ان‌جی‌سی ۷۱۴۲ که در فاصله‌ی ۶۰۰۰ سال نوری زمین است به ما نزدیک‌تر است.
توده‌های گسترده‌ی غبار در پیش‌زمینه‌ی این چشم‌انداز نور ستارگان خوشه‌ی ان‌جی‌سی ۷۱۴۲ را سرخ کرده و باعث شده‌اند کار اخترشناسان برای بررسی این خوشه دشوار شود.
از دید سنی هم این دو جرم با هم تفاوت دارند- خوشه‌ی ان‌جی‌سی ۷۱۴۲ به نظر می‌رسد خوشه‌ی به نسبت پیری باشد ولی ستارگان درخشان درون سحابی ان‌جی‌سی ۷۱۲۹ احتمالا تنها چند میلیون سال سن دارند.
پیکره‌های هلالی سرخ‌فامی در ان‌جی‌سی ۷۱۲۹ دیده می‌وند. اینها مربوط به فواره‌های پرانرژیِ ستارگان نوزاد در همین خوشه‌اند. این اجرام که به نام اجرام هربیگ-هارو شناخته می‌شوند شکل و رنگشان نمایانگر گازهای هیدروژنیست که در اثر برخورد این فواره‌ها فشرده و برافروخته شده‌اند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
constellation Cepheus - reflection nebula - NGC 7129 - open star cluster - NGC 7142 -

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه