تماشای رنگین‌کمان با پهپاد

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ، بزرگ‌تر (۳.۴ مگ)
برای دیدن یک رنگین‌کمان به تنها چیزی که نیاز داریم آفتاب است و قطره‌های باران. درست‌تر بگوییم، تنها چیزی که برای دیدن "بخشی" از رنگین‌کمان نیاز داریم. به طور معمول، دستکم ۵۰ درصد یک رنگین‌کمان زیر افق است و دیده نمی‌شود. برای دیدن همه‌ی آن نیاز به بالا رفتن دارید- یا به کمک چیزی مانند یک پهپاد.

پیوتر ویچورک از اوپواویتس لهستان که این عکس را گرفته می‌گوید: «من پس از یک باران شدید، پهپادم را به پرواز در آوردم. هنگامی که بالا رفت، یک دایره‌ی تقریبا کاملِ رنگین‌کمان پدیدار شد. من این عکس را به کمک دوربین گوپرو که روی پهپاد بود گرفتم.»

رنگین‌کمان‌ها همیشه دایره‌هایی هستند که مرکزشان درت نقطه‌ی مخالف خورشید در آسمانست (فاصله‌ی ۱۸۰ درجه‌ی آن). هنگامی که پهپاد به بالای افق فیزیکی می‌رود، رنگین‌کمان هم با آن بالا می‌رود تا جایی که دایره‌ی آن از دید پهپاد کامل می‌شود.

نمای پهباد یکی دیگر از جنبه‌های مشترک، ولی اغلب نادیده گرفته شده‌ی رنگین‌کمان‌ها را هم آشکار می‌کند: آنها دوتایی‌اند. رنگین‌کمان درونی یا اصلی در اثر یک بار بازتاب درون قطره‌ها درست می‌شود. رنگین‌کمان بیرونی یا "دوّمین" (ثانویه) هم دستاورد دو بار بازتاب است.

-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
rainbow - drone - Piotr Wieczorek - Opławiec - Poland - GoPro camera - sun - secondary rainbow - double

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه