دنباله‌داری که به درون خورشید شیرجه زد

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را درتلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید. هعمچنین می‌توانید گیف آن را به بزرگی ۵ مگ از اینجا دریافت کنید.
از شمار دنباله‌دارهای سامانه‌ی خورشیدی یکی کم شد!

در روز ۱۵ اوت، رصدخانه‌ی خورشیدی و هورسپهری ناسا (سوهو) دنباله‌داری را به هنگام  شیرجه زدن در خورشید مشاهده کرد. این گلوله برفی گل‌آلود در خورشید فرو رفت ولی دیگر از آن سمت خورشید بیرون نیامد [بر خلاف دنباله‌دار لاوجوی که در سال ۲۰۱۱ که در خورشید فرو رفت، ولی از آن سو بیرون زد و با دم بلند و زیبایی که پیدا کرده بود، نمایشی زیبا و چندهفته‌ای در آسمان نیمکره‌ی جنوبی به راه انداخت. اینجا خواندید: * دنباله‌دار لاوجوی از آتش خورشید زنده بیرون آمد].

نقطه‌ی پرنور بالای خورشید که از شدت درخشش، تیزی پراش در تصویر پدید آورده سیاره‌ی ناهید است. نقطه‌ی روشن سمت چپِ مرکز هم سیاره‌ی بهرام است. قرص تیره‌ی مرکز تصویر بخشی از تلسکوپ است که برای پوشاندن قرص خورشید و تاج بسیار درخشانش، جهت بهتر دیدن اجرام نزدیک به آن به کار می‌رود. جایگاه خود قرص خورشید با دایره‌ی سفید نمایانده شده.

دنباله‌دار لاوجوی و دم زیبایی که
پس از بیرون زدن از خورشید در
سال ۲۰۱۱ به دست آورد
این دنباله‌دارِ خدا بیامرز (!) عضو خانواده‌ی کروتز بود. دنباله‌دارهای خورشیدخراش کروتز همگی تکه‌هایی از یک تک-دنباله‌دار غول‌پیکرند که چند سده پیش خُرد شده و از هم پاشیده بود. نام کروتز از نام اخترشناس آلمانی سده‌ی ۱۹، هاینریش کروتز گرفته شده که بررسی‌های دقیقی روی این دنباله‌دارها انجام داده بود.

روزانه چندین تکه دنباله‌دار کروتز از کنار خورشید می‌گذرند و نابود می‌شوند. بیشتر آنها کوچک‌تر از آنند که دیده شوند، ولی هر از گاهی یک تکه‌ی بزرگ‌تر (۱۰ تا ۵۰ متر) توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند.

از آنجایی که جرم مادری همه‌ی این دنباله‌دارهای خورشیدخراش یکیست، اغلب به طور دسته‌ای می‌آیند. به همین دلیل جای شگفتی ندارد اگر یکی دیگر هم در پی دنباله‌داری که اینجا دیده‌اید بیاید.

* با جستجوی برچسب "خورشیدخراش" یا به طور کلی جستجوی واژه‌ی "خورشیدخراش"، نوشته‌های جالب دیگری را هم درباره‌ی این گونه دنباله‌دارها بخوانید. 
-------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
solar system - comet - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO - sun - Kreutz family - sungrazer - German - Heinrich Kreutz

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه