مه‌کمان و نورهای شمالی

پایان تابستان زمان خوبی برای رفتن به آلاسکاست، به ویژه دیدار از کرانه‌های مه‌آلود دلتای رود کولویل. چند شب پیش، جیمز هلمریکز عکاس آنجا بود و این چیزیست که او دید:
او می‌گوید: «مهتاب درخشان یک "مِه‌کمان" (fogbow) زیبا بر زمینه‌ای از شفق‌های قطبی پرچین و شکن آسمان درست کرده بود. این مه‌کمان در یک دَم آن چنان روشن شد که بازتابی هم از آن بر آب‌های رود پدید آمد.»

مه‌کمان‌ها هم‌خانواده‌ی نزدیک رنگین‌کمان‌ها هستند و اساسا به همان شیوه‌ی آنها پدید می‌آیند: نور به درون ریزقطره‌های آب بازتابیده شده و بیرون می‌آید. تفاوت تنها در اندازه‌ی قطره‌هاست. قطره‌های بزرگِ باران رنگین‌کمان می‌سازند. قطره‌های کوچک‌ترِ آب در مه، مه‌کمان می‌سازند. قطره‌های ریز نمی‌توانند رنگ‌های نور خورشید را به گستردگیِ قطره‌های باران از هم جدا کنند، از همین رو، در مه‌کمان رنگ‌ها با هم آمیخته می‌شوند و یک کمان شبح‌گون سفید پدید می‌آید.

آن شفق‌های قطبی از امتیازهای فصل پاییز بودند. این روزها توفان زمین‌مغناطیسی‌ای (ژئومغناطیسی‌ای) رخ نداده ولی به آن نیازی هم نیست. در این زمان از سال، در شب‌های پیرامون هموگان (اعتدال فصلی)، شکاف‌هایی در میدان مغناطیسی زمین گشوده می‌شود. بادهای خورشیدی می‌توانند از همین شکاف‌ها به درون نفوذ کرده و شفق‌های قطبی زیبا بیافرینند. [درین باره خواندید: * فصل شکافتن سپر مغناطیسی زمین از راه رسیده]

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Alaska - Coleville River Delta - James Helmericks - fogbow - Northern Lights - reflection - rainbow - aurora - geomagnetic storm - equinox - Earth - magnetic field. - Arctic lights

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه