سیگنال شگفت‌انگیزی که خبر از مرگ یک ستاره نوترونی به دست یک سیاهچاله می‌دهد

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

سه هفته پیش، آشکارسازهای امواج گرانشی در آمریکا و اروپا (لایگو و ویرگو) فورانی از امواج گرانشی را دریافت کردند که الگویی نوسانی داشت؛ چنین الگویی برای رویدادهایی انتظار می‌رود که در آنها، سیاهچاله‌ای یک ستاره‌ی نوترونی را از هم گسیخته و نابود می‌کند.
بررسی‌ها نشان می‌داد که یکی از دو جرمِ درون این رویداد (رویداد اس۱۹۰۸۱۴بی‌وی) از نظر جرمی پنج برابر خورشید بوده. از این نظر می‌توانسته نامزد خوبی برای یک سیاهچاله باشد، ولی جرم دیگر به نظر می‌رسید کمتر از سه برابر خورشید بوده که نامزد خوبی برای یک ستاره‌ی نوترونی می‌شود.
هیچ رویدادی با چنین ویژگی‌هایی تاکنون از راه امواج گرانشی دیده نشده بود.
به طور معمول، ازهم گسیختگی ستارگان نوترونی می‌تواند نور (امواج الکترومغناطیسی) آزاد کند، ولی شوربختانه هیچ نوری از این انفجار دریافت نشد.
شاید عضو کم‌جرم‌تر هم یک سیاهچاله بوده، هر چند که تاکنون وجود سیاهچاله‌ای به چنین جرمی دیده و تایید نشده ولی از دید نظری احتمالش هست.
در این ویدیو، برداشتی هنری از رویدادی را می‌بینیم که سال ۲۰۰۵ رخ داد و گمان می‌رود یک برخورد میان سیاهچاله- ستاره‌ی نوترونی بوده است. این رویداد که جی‌آربی ۰۵۰۷۲۴ نام دارد در طیف‌های الکترومغناطیسی، به ویژه پرتوی گاما رصد شد.
در آغاز پویانمایی یک ستاره‌ی نوترونی را در پیش‌زمینه می‌بینیم که به گرد سیاهچاله‌ای در چرخش است. خود سیاهچاله هم با یک قرص برافزایشی در بر گرفته شده.
سپس نیروی گرانش سیاهچاله ستاره‌ی نوترونی را پاره پاره می‌کند (گسیخت کشندی) و پسماندها و آوارهایش را به سوی خود می‌کشد؛ همزمان، فواره‌هایی نیز از آن بیرون می‌زنند.
بررسی رویداد اس۱۹۰۸۱۴بی‌وی (S190814bv) همچنان ادامه خواهد یافت و در آن از سرنخ‌هایی بهره گرفته خواهد شد که از رویدادهای احتمالیِ همانند آن در آینده به دست خواهد آمد.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
gravitational wave - USA - Europe - LIGO - Virgo - black hole - neutron star - S190814bv - Sun - gamma-rays - GRB 050724 - accretion disk

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه