دیدار یازدهم جونو با مشتری

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید

فضاپیمای روباتیک جونوی ناسا همچنان مدارهای بسیار کشیده‌ی ۵۳ روزه‌ی خود به گرد بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی را ادامه می‌دهد.
[جونو در هر دور مداری، به مشتری نزدیک می‌شود و از کنار آن می‌گذرد. این بخش از مسیر و این گذر، به نام "پیرامشتری" (perijove) خوانده می‌شود-م]
در این ویدیوی زمان‌گریز، پیرامشتریِ یازدهم را که در اوایل سال ۲۰۱۸ انجام شده بود می‌بینیم، یازدهمین باری که جونو از زمان جایگیری‌اش در مدار مشتری در نیمه‌های ۲۰۱۶ تاکنون از کنار این سیاره گذشته.
فیلم که بهبود رنگ‌ داده شده، از پیوند ۳۶ عکسی که جونو با دوربین جونوکم خود در زمانی حدود چهار ساعت گرفته بود به دست آمده.
در آغاز فیلم، مشتری بالا می‌آید و وارد میدان دیدِ جونو که از سمت شمال آمده می‌شود. با رسیدن جونو به نزدیک‌ترین دیدگاه -فاصله‌ی حدود ۳۵۰۰ کیلومتری قله‌ی ابرهای سیاره- نماهایی با جزییات خیره‌کننده از این سیاره‌ی بزرگ نمایان می‌شود.
در فیلم، جونو از فراز منطقه‌های روشن و کمربند‌ه تیره‌ی ابرهایی که به گرد سیاره حلقه زده‌اند، و همچنین توفان‌های چرخان پرشماری که بسیاری از آنها بزرگ‌تر از توفندهای زمینی‌اند می‌گذرد.
با پایان یافتن عملیات پیرامشتری، جونو از این سیاره دور می‌شود و در این هنگام ابرهای شگفت‌انگیزی که جنوب مشتری را پوشانده‌اند نمایان می‌شوند.
جونو برای دستیابی به داده‌های علمی موردنظر به اندازه‌ای به مشتری نزدیک می‌شود که دستگاه‌هایش زیر بمباران سطح بسیار بالایی از پرتو قرار می‌گیرند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Jupiter - NASA - Juno - Solar System - planet - perijove - time-lapse - JunoCam - zone - belt - hurricane - Earth

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه