پلوتو به رنگ واقعی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶.۵ مگ)
پلوتو واقعا چه رنگی است؟ برای یافتن پاسخ، نیاز به کار و تلاش بود.
زمانی که در سال ۲۰۱۵، فضاپیمای روباتیک نیوهورایزنز ناسا از کنار پلوتو گذشت، عکس‌های بسیاری از آن روی زمین دریافت شد، ولی با این همه، پردازش این نماهای چندطیفی و پدید آوردن تصویری نزدیک به آنچه چشم انسان می‌بیند کاری دشوار و چالش‌برانگیز بود.
دستاورد این پردازش‌ها این عکس است که سه سال پس از دریافت داده‌های خام از نیوهورایزنز منتشر شد، و پروُضوح‌ترین تصویر با رنگ واقعی است که تاکنون از پلوتو به دست آمده.
در این تصویر بخش قلب-مانند و رنگ روشنِ پلوتو را می‌بینیم که به نام "منطقه‌ی تامبا" شناخته می‌شود [برگرفته از نام یابنده‌ی این سیاره‌ی کوتوله، کلاید تامبا- م]. لوب باختری این قلب (سمت چپ) را دشت یا فلاته‌ی اسپوتنیک تشکیل داده، دشتی پوشیده از یخ نیتروژن که به گونه‌ی نامنتظره‌ای هموار است
نیوهورایزنز به ما نشان داد که سطح پلوتو دارای پیچیدگی شگفت‌انگیزی است و از چندین منطقه با تفاوتِ آشکار در رنگ‌هایشان تشکیل شده.
ولی روی هم رفته پلوتو جرمی تقریبا قهوه‌ای‌رنگ است. بیشترِ این رنگ دستاورد فرآیندی‌ست که در چند گام انجام می‌شود:

۱) پرتو فرابنفش خورشید مولکول‌های متان را در بالای جو پلوتو می‌شکند. ۲) این به ساخته شدن هیدروکربن‌های پیچیده، مانند اتیلن و استیلن می‌انجامد. ۳) با سرد و چگالیده شدن این مولکول‌ها، ذرات یخ و درنتیجه ریزگرد پدید می‌آید. ۴) این ریزگردها با واکنش شیمیایی به تولین تبدیل می‌شوند و با رسیدن به سطح پلوتو، آن را تیره می‌کنند.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Earth - New Horizons - Pluto - multi-spectral - Tombaugh Regio - Sputnik Planitia - nitrogen - dwarf-planet - methane - ultraviolet - Sun

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه