دل روشن کیهان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چه چیزی "سحابی قلب" را برافروخته؟
نخست بگوییم که سحابی بزرگ گسیلشی (نشری) آی‌سی ۱۸۰۵ در نمای کلی، همانند قلب انسان دیده می‌شود. این سحابی به شدت با پرتوی سرخ‌فامی که از بیشترین عنصر درونش، یعنی هیدروژن می‌تابد روشن شده. این رنگ سرخ و آن پیکره‌ی قلب-مانند، هر دو دستاورد گروه کوچکی از ستارگان در نزدیکی مرکز سحابی‌اند.
این گروه ستارگان در مرکز سحابی قلب اعضای یک خوشه‌ی باز به نام میلوت ۱۵ هستند و دارند با بادها و پرتوهای پرانرژی خود توده‌های غبار پیرامونشان را پس می‌زنند و می‌تراشند و از آنها ستون‌های غباری تماشایی می‌سازند [غبارهای تنُک‌تر کنار می‌روند و توده‌های چگال‌تر بر جا می‌مانند؛ درست همانگونه که یک پیکرتراش با تراشیدن تکه سنگی زمخت، پیکره‌ای ظریف می‌آفریند-م].
این خوشه چند ستاره‌ی درخشان با جرمی نزدیک به ۵۰ برابر جرم خورشید دارد و شمار بسیاری هم ستاره‌ی کم‌نور با جرم تنها درصدی از جرم خورشید. روزگاری یک ریز-اختروش هم عضو این خوشه بوده که میلیون‌ها سال پیش از آن به بیرون پرتاب شده و اکنون حدود ۱۳۰ سال نوری از خانه‌ی مادری‌اش دور شده.
سحابی قلب با فاصله‌ای نزدیک به ۷۵۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی ملکه‌ی افسانه‌ای اتیوپی (کاسیوپیا، خداوند اورنگ، ذات‌الکرسی) دیده می‌شود.
از ان، در زمان گرفتن این عک یک شهاب هم از پیش‌زمینه‌ی این میدان دید گذشت و تصویرش ثبت شد (بالا، در دهلیزهای قلب). بالا و سمت راست تصویر نیز همدم سحابی قلب، یعنی سحابی کله‌ماهی دیده می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Heart Nebula - emission nebula - IC 1805 - human heart - element - hydrogen - star - open star cluster - Melotte 15 - Sun - microquasar - constellation of Cassiopeia - Queen of Aethiopia - meteor - Fishhead Nebula

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه